Proslavljena krsna slava u Sabornom hramu u Mostaru

  • 27.05.2018. 19:59

Ponovo su zazvonila zvona na Sabornom hramu u Mostaru, proslavljena je krsna slava, Trojčindan. Veliki dan za malobrojni srpski živalj u gradu na Neretvi. Ovaj dan još je značajniji za one koji Mostar i rodna ognjišta obiđu jednom godišnje.

"Mi koji smo otišli iz Mostara tražimo neki razlog da dođemo i ovo je naš dan kada se taj razlog ispunjava", objašnjava Aleksandar Ćirilović iz Beograda.

"Ma, božanstvo, nemam riječi dalje... Savršenstvo! Baš sam oduševljena", kaže ushićena Bosa Đurica iz Mostara.

"Ovo je stvarno predivno i božanstveno. Ovako bi trebalo biti više puta, ne samo na današnji dan da se okupljamo", govori Gordana Kuzman iz Mostara, takođe iz Mostara.

Velika je čast i zadovoljstvo biti kum slave Sabornog hrama u Mostaru a ove godine to je pripalo Denisu Pračiću i Darku Banjcu. Banjac oduševljeno kaže da ga još više raduje što je njemu kao Krajišniku, iz Kozarske Dubice, upriličeno ovo zadovoljstvo u bratskoj Hercegovini.

"Okupljeni oko Srpske pravoslavne crkve vraćamo se na svoja ognjišta i ovaj hram u stvari simbolizuje ne samo okupljanje srpskog naroda, jačanje pravoslavne vjere, nego i povratak na naša vječna ognjišta u Mostaru i Hercegovini", kaže Darko Banjac, kum Sabornog hrama.

Svetu liturgiju služile su vladike Grigorije i Atanasije sa sveštenstvom. U svojoj besjedi vladika Grigorije rekao je da će građevinski radovi na Sabornom hramu u Mostaru biti završeni 2020. godine kada se slavi osam vijekova postojanja Eparhije Zahumsko-hercegovačke i primorske.

"Mi već više godina zajedno sa brigom, sa ljubavlju, sa mukom, ali i Božijim blagoslovom gradimo ovaj naš gornji dom. Gradimo ga da bude dom molitve, ljubavi, večere, večere sa Gospodom", besjedio je vladika Grigorije.

Obnovi ove bogomolje najviše se raduju tamošnji Srbi. Kažu, tada će se osjećati još sigurnijim. Saborna crkva Svete Trojice bila je najveći pravoslavni hram na Balkanu, a zapaljena je i minirana 1992. godine. Obnova je počela prije deset godina, a trenutno je jedini veliki neobnovljeni vjerski objekat u državi. Izgrađena je 1873. godine i nacionalni je spomenik BiH.