Poslanici u raspravi: Ko je gadljiv, a ko podanik

  • 17.01.2018. 11:44

Početak današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH potvrdio je očekivanja da će ovo biti buran dan, budući da je na dnevnom redu rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.

Poslanik NDP Momčilo Novaković kazao je da je pozicija svih poslanika jasna.

- Jedna od uvaženih koleginica je u svojoj diskusiji rekla kako je Savez za promjene u podaničkom položaju prema SDA. Kada govorimo o podaničkom položaju, ne znam u čemu je razlika između podaničkog položaja prema HDZ, SBB, DF. Došao sam do zaključka da je u ovom Parlamentu usvojeno 607 zakona. Od tih 607, 515 je podržao SNSD. Od tih 515 zakona SNSD je za 504 identično glasao kao SDA. Usvajanje bilo kojeg od dva prijedloga komplikuje odnose u BiH - kazao je Novaković, piše EuroBlic.

Dušanka Majkić je odgovorila da SNSD nema razloga da bude inferioran prema bilo kojoj partiji, pa ni prema HDZ.

- Nemamo potrebe da se bilo kome ulizujemo ili dodvoravamo. Nemojte da pogrešno tumačite stvari, niste vi taj koji to treba da čini, nemate argument - kazala je ona, prenosi EuroBlic.

Novaković je upitao Majkićevu da li se sjeća kako je 2000. godine SNSD ušao u vlast na nivou BiH.

- Nije vas izabrao narod. Ne znam sjećate li se koliko ste imali poslanika i kako ste ušli u vlast, ko vas je tada izabrao. Puno toga je iza vas posuto pepelom. Previše pamtim ovde u ovom Parlamentu. Ponekad je bolje ne čačkati jer bih mogao iznijeti još niz argumentata a ne samo ovaj koji sam iznio - naveo je on.

Aleksandru Pandurević iz SDS čudi “gadljivost” SNSD prema SDA, piše EuroBlic.

- Čini mi se da postoji neka neusaglašenost unutar SNSD - kazala je Pandurevićeva.

SNSD će u Parlamentu BiH podržati budžet za 2018. godinu

Poslanik SNSD-a Nikola Špirić kazao je kako će SNSD na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH podržati Prijedlog zakona o budžetu za 2018. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH, piše Klix.

On je rekao da SNSD ne namjerava biti destruktivni faktor u vlasti na nivou države BiH uprkos tome što u Parlamentarnoj skupštini BiH čini opoziciju.

Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu utvrđen je u ukupnom iznosu nešto nižem od dvije milijarde KM, pri čemu je za finansiranje institucija BiH predviđeno blizu 950 miliona KM, a za servisiranje spoljnog duga nešto više od milijardu KM.

Savjet ministara BiH ranije je usvojilo Odluku o privremenom finansiranju institucija BiH s obzirom na to da nastavak 55. sjednice nije zakazan do kraja 2017. godine. Tokom privremenog finansiranja moguće je jedino servisiranje tekućih troškova, poput plaća i izmirivanja vanjskog duga, dok su sva kapitalna ulaganja na čekanju.

Raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH danas je nastavljena sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH započeta 21. decembra, a na dnevnom redu nalazi se i prijedlog budžeta BiH za 2018. godinu.Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, koji je u julu na prijedlog Kluba hrvatskih delegata usvojen u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, razmatra se po hitnom postupku.

Riječ je o prijedlogu izmjena i dopuna koje je utvrdio Hrvatski narodni sabor (HNS), a kojima se reguliše izbor hrvatskog i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH iz FBiH, te sprovode odluke Ustavnog suda BiH, koje se odnose na izbor delegata u Domu naroda FBiH i izbore u Gradu Mostaru.

Jednom od glavnih izmjena nastoji se obezbijediti da se hrvatski član Predsjedništva BiH bira na teritoriji FBiH sa većinskim hrvatskim stanovništvom.

Navedeni zakonski prijedlog usvojen je u Domu naroda po hitnoj proceduri još sredinom jula prošle godine, a prethodno se o njemu, na zahtjev bošnjačkih delegata u Domu naroda, izjasnio i Ustavni sud BiH, koji je ocijenio da predložena rješenja nisu štetna po vitalni interes bošnjačkog naroda.

Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu, koji je utvrdilo Predsjedništvo BiH u ukupnom iznosu nešto nižem od dvije milijarde KM, pri čemu je za finansiranje institucija BiH predviđeno oko 950 miliona KM, a za servisiranje spoljnog duga nešto više od milijardu KM.

Poslanici bi trebalo da razmotre i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH koji je utvrdio Savjet ministara na prijedlog Upravnog odbora Agencije za osiguranje depozita u čijem su sastavu ministri finansija Republike Srpske i FBiH, ministar finansija i trezora BiH i guverner Centralne banke BiH.

Cilj donošenja zakona jeste doprinos očuvanja cjelokupne finansijske stabilnosti BiH te ispunjavanje obaveza koje je BiH preuzela iz Pisma namjera sa Međunarodnim monetarnim fondom.

Predloženim zakonom, između ostalog, propisano je da banke koje dobiju dozvolu za rad od Agencija za bankarstvo u Republici Srpskoj i FBiH automatski ulaze u proces osiguranja depozita.

Zakonom se osniva Agencija za osiguranje deopozita čije će sjedište biti u Banjaluci, sa filijalama u tom gradu i Sarajevu.

Na dnevnom redu su i izvještaji Kancelarije za reviziju institucija BiH o finansijskoj reviziji 74 institucije BiH za 2016. godinu, te o finansijskoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za navedenu godinu.