Poljoprivrednici zbog suše u Vladi

  • 05.08.2017. 18:54

Na plus 40 danas su u Vladu stigli poljoprivrednici. I baš zbog tih 40. Jer, ove im godine ljetinu i plodove sa njiva odnosi suša. Hoće li im i kako Vlada pomoći, ministar Stevo Mirjanić nije htio da govori pred kamerom ATV-a. Nije baš bio srećan ni što su poljoprivrednici odlučili da pričaju svoju muku.

Voćari, povrtlari i mljekari nacrtali su se u Vladi, kako bi ministru Stevi Mirjaniću pokušali da predoče stanje u svojim njivama i voćnjacima i izboksuju proglašenje elementarne nepogode zbog suše. Spržena soja, sasušene grane i plodovi i ispucala zemlja, koštaće ih, kažu, i roda i para.

Poslije dvočasovnog upoznavanja sa stanjem na terenu, poljoprivrednici su pokupili teftere i pozdravili se sa Mirjanićem. Prvi voćar Srpske, Dragoja Dojčinović, koji je prije nekoliko dana poslao zahtjev za proglašenje elementarne nepogode, kaže da ga je ministar iskritikovao. Pošto današnji sastanak nije najavio, njega je okrivio za kameru ATV-a u Vladi.

"Pita me - s kakvim si ti pravom zvao? Rekoh, ja nisam zvao, nemam pojma da sam zvao ja, ali on zna da obično od mene krene informacija. Evo, sad me zaustavio i kaže - nemoj niko da počne davati izjavu", opisuje Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, ljutnju ministra Mirjanića.

I ostali su se vodili njegovim primjerom, pa su odlučili da, bar za sada, ćute. Jedino se ohrabrio Vladimir Usorac. Iako dežurni kritičan, ovaj put spustio je loptu.

"Bitan zaključak je na ovom sastanku - kako spasiti proizvodnju, a ne kako ostvariti neke novce, nego kako spasiti proizvodnju, kako zadržati ovo što imamo", kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara.

kukuruz

Procjene su da je kukuruz suša najviše pobila, pa će rod zato ove godine biti za trećinu manji. Stradao je i paradajz, krastavac, paprika, ali i sve sorte voća. Šteta u voćnjacima je i do 50 odsto.

Semberski poljoprivrednici hvataju se za glavu. Em što s vodom svakako kubure, em što je, tvrde, nemoguće navodnjavati njive na 40 stepeni.

"Dolazi do progorijevanja ploda. Naglog zrenja, mimo tehnološke zrelosti. To je, znači, sunčevi zraci dolaze preko i vrše sazrijevanje tih plodova", objašnjava Milorad Gajić iz Bijeljine.

Poljoprivrednici će još neko vrijeme da strijepe, jer odluka nije još donesena. Današnje prijedloge Ministarstvo će objediniti i analizirati ih na još jednom sastanku. Nakon toga, o svemu će odlučivati Vlada.

Ukoliko bi proglasili elementranu nepogodu, za propale usjeve bi proizvođačima trebalo da bude nadoknađen dio štete. Ima li za to uopšte osnova i uslova, Mirjanić nije odgovorio.

Ministar Mirjanić je još na samom početku sastanka najavio da neće davati izjave. Proizvođači su prije nekoliko dana tražili proglašenje elementarne nepogode, zbog štete koja je, kažu, već sada mjerljiva milionima maraka. O njihovom prijedlogu ministri bi trebalo da rapravljaju na nekoj od narednih sjednica Vlade.