Poljoprivrednici upozoravaju - proizvodnja će da nam poskupi zbog akciza

  • 28.12.2017. 20:26

Proizvodnja će da nam poskupi zbog akciza - uvjereni su poljoprivrednici u Srpskoj.

Ali da će skuplje moći da prodaju svoju robu, nisu toliko sigurni. Miloš Košpić iz Mrčevaca kod Laktaša uzgaja povrće i žitarice na 35 hektara zemlje. Kaže da će ga zbog skupljeg goriva sav repromaterijal više koštati.

"Nemamo mi parametar da mi poskupljujemo svoje proizvode. Sve zavisi od uvoza. Mi ne diktiramo cijenu naše robe, trenutno. Mi smo samo mala maca u odnosu šta rade uvozni lobiji", kaže Miloš Košpić iz Mrčevaca.

Zbog skupljeg goriva, Stevo Mirjanić je sazvao poljoprivrednike prošlog utorka, da im on i njegovi saradnici objasne šta nove akcize znače za agrar. U ministarstvu je bio i vođa povrtara Srpske. Branko Mastalo kaže da će proizvođači povrća ovo najviše osjetiti na svojoj koži - jer koriste najviše goriva u proizvodnji.

"I ako dođe do povećanja regresa na gorivo, to će biti samo jedan mali dio, jer se zna da se u povrtlarstvu mnogo više goriva troši i za oranje, i za pripremu zemlje, i sve ostalo", kaže Branko Mastalo, predsjednik Udruženja povrtara RS.

Poskupljenje proizvodnje neće mimoići ni mljekare. Zbog toga, Vladimir Usorac smatra da bi bilo pogubno za poljoprivredu ako podsticaji za narednu godinu ostanu isti. Kaže da je u Vladi dogovorena i okvirna cifra za regresirano gorivo.

"Na tom sastanku smo donijeli zaključak da bi logično bilo da sljedeće godine podsticaji za gorivo budu 0.82 marke, da bi amortizovali taj skok cijena", kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara RS.

U ministarstvu, ipak, kažu da još ništa nije dogovoreno. Slažu se da je regres od 82 feninga optimalan, ali da je do njega teško doći. Budžet za poljoprivredu u sljedećoj godini je 60 miliona maraka, i u njemu je malo prostora za dodatne podsticaje. Da bi regres ostao na istom nivou, tvrde, dovoljno je povećati ga za šest feninga.

"Da bi se to kompenzovalo, minimalno treba dodati još šest feninga, na 66 feninga, da bi se zadržao isti procenat udjela regresa u maloprodajnoj cijeni. Međutim, da bi se u potpunosti amortizovalo poskupljenje, odnosno nadomjestila sva davanja u odnosu na proizvođačku cijenu iz rafinerije, to je nekih 82 feninga", rekao je Vladislav Trifković, načelnik Odjeljenja za poljoprivrednu politiku i međunarodnu saradnju.

Poljoprivrednici kažu da vjeruju ministru, i da će se oko regresa već nekako dogovoriti. Ipak, s obzirom na domino-efekat skupljeg goriva, ocjenjuju da će bez novih subvencija sljedeće godine poslovati sa gubicima.

  • 22:50 Серија: Ред Рок (12+)

    '''Серија: Ред Рок (12+)

  • 23:20 Ноћни програм

    Ноћни програм