Podignuta optužnica protiv Kemala Čauševića

  • 17.02.2017. 19:31

Tad mu je izgledao da nikad neće izaći iz zatvora. Bivši direktor Uprave za indirektno oporezivanje Kemal Čaušević ipak je uskoro pušten da se brani sa slobode, a do podizanja optužnice čekao je dvije i po godine.

Pričalo se o pronevjeri dvije milijarde, ali je bh Tužilaštvo crtu je podvuklo ispod 1,7 miliona maraka. Optužnicom u predmetu “Pandora 2“ na teret mu se stavlja zloupotreba službenog položaja, pranje novca, primanje dara i drugih oblika koristi.

"Čaušević Kemal tereti se da je novac, pribavljen činjenjem kaznenih djela bez kreditnog zaduženja stavljao u legalne tokove kupovinom većeg broja skupocjenih nekretnina i zemljišta u Sarajevu i okolici u iznosu od 1,2 miliona KM. Navedene nekretnine su blokirane na zahtjev tužiteljstva", rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.

Prema podacima Centra za istraživačko novinarstvo: ukupno pet stanova, četiri poslovna prostora i više od 20 dunuma zemljišta koje je Čaušević kupio od 2006. do 2012. godine. Uz podatke CIN je objavio i fotografiju Čauševića na svom imanju u elitnom sarajevskom naselju Poljine. Pored bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje, optužnica je podnesena i protiv Sedineta Karića i Anesa Sadikovića, nekrunisanog “kralja tekstila” i kineske robe u BiH. Terete se da su poreskim utajama, koje im je omogućio Čaušević, višemilionskim iznosima oštetili budžet Bosne i Hercegovine.

U Tužilaštvu kažu da nastavljaju istragu protiv više osumnjičenih, a među njima su vršioci funkcija u Upravi za indirektno oporezivanje. O čitavom slučaju i podizanju optužnice u Upravi danas bez komentara.

Iz Tužilaštva kažu da će optužnicu dokazivati pozivanjem oko 50 svjedoka i stručnih vještaka i dostavljanjem više od 100 dokaznih materijala. Ako ga pozovu, mnogo toga imaće da kaže i Mehmedalija Osmić. Prvi sindikalac Uprave ostao je upamćen kao najveći Čauševićev kritičar. Njihov dugogodišnji sukob obilježila je nesvakidašnja scena tokom plijenidbe Čauševićeve imovine Osmić danas likuje. Kaže da je srećan i čestita tužiocima na odrađenom poslu.

"I najvažnije je da se ovo dogodilo. To u krajnjoj liniji je poruka građanima oba entiteta, da ima države, da ima ljudi koji će hrabro odlučno ustati protiv kriminala i korupcije, da će jednom zaustaviti put Bosne i hercegovine u blato. A Tužilaštvo znamo kakvu ulogu ima u jednoj državi, ja im skidam kapu", rekao je predsjednik Sindikata Uprave za indirektno oporezivanje BiH Mehmedalija Osmić.

Čauševiću je na teret stavljeno da je kao direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH 2007. stupio u kontakt sa Sadikovićem i Karićem. Prema navodima Tužilaštva, Čaušević im je obećao povlašćen status prilikom uvoza u vidu smanjenih iznosa za carinjenje, izbjegavanja detaljnih pregleda i priznavanja faktura za koje je znao da su na njima netačni podaci. Kao protivuslugu Sadiković i Karić su mu navodno davali hiljadu maraka po uvezenom kamionu - na različitim lokacijama u Sarajevu i Banja Luci.

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

    Врата састанака у четири ока отварамо само због вас!

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    ''''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)