Počela izgradnja „Eko toplane Banjaluka“

  • 01.06.2017. 12:24

Počeli je izgradnja „Eko toplane Banjaluka“, koja će obezbijediti stabilnije i kvalitetnije grijanje nego što je bilo do sada. Nova toplana gradi se na parceli u neposrednoj blizini postojeće Toplane.

Građevinsku dozvolu za pripremne radove za izgradnju „Eko toplane Banjaluka“ gradonačelniku Igoru Radojičiću danas je uručila ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić.

"Radi se najveći komunalni infrastrukturni projekat u više od jedne decenije u Banjojluci. Paralelno imamo niz aktivnosti, a danas smo dobili dozvolu od resornog ministarstva. Istovremeno, počeli građevinski radovi na terenu. Poslije donesenih odluka u Skupštini Grada i potpisivanja ugovora o partnerstvu, radi se na formalnoj registraciji novog privrednog društva i svim drugim dozvolama koje prate jedan ovako krupan projekat", istakao je gradonačelnik Radojičić, izražavajući zahvalnost strateškom partneru Institutu za energetiku i ekologiju (IEE) i njihovim partnerima u konzorcijumu koji su spremno ušli u ovaj projekat kako bi u narednoj grijnoj sezoni više od 20.000 potrošača bilo na novom sistemu grijanja na biomasi.

Zahvalnost je izrazio i nadležnim ministarstvima u Vladi Republike Srpske, preduzećima „Šume Srpske“ i „Elektrokrajina“, Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove i medijima - koji u svojim nadležnostima učestvuju, odnosno prate projekat.

Gradonačelnik Radojičić je rekao da se uz radove, istovremeno radi na obezbjeđenju finansijskih sredstava, te da je Grad već raspisao tender za inicijalna sredstva od tri miliona KM.

"Očekujemo da nas prate finansijske organizacije i da dalje sukcesivno obezbjeđujemo naše finansijsko učešće. Nastavljamo i pregovore sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj oko refinansiranja ili kompletnog finansiranja ovog projekta", kazao je gradonačelnik Radojičić, naglašavajući da cijela investicija treba da iznosi do 35 miliona KM, uz obezbjeđenje obrtnih i sredstava za nabavku energenta.

Podsjetio je da je učešće partnera u novoj toplani 51 odsto, a Grada 49 odsto, te još jednom istakao da dok nova ne bude u funkciji, stara toplana će morati da obezbijedi grijanje grada.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić, zadovoljna je što ovaj investicioni projekat predstavlja čistiji vazduh za građane Banjeluke.

"Grad Banjaluka je prepoznao značaj zaštite životne sredine u svom gradu i prelazak sa fosilnih na obnovljive izvore grijanja", kazala je Golićeva.

Ona je dodala da je Grad polovinom maja podnio zahtjev za prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu i da je taj postupak u toku.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, čestitao je gradonačelniku Radojičiću kako je rekao - na odlučnosti, hrabrosti i smjelosti da se u kratkom vremenu upusti u kapitalni projekat vrlo zahtjevan sa svih aspekata.

"U Banjojluci se realizuje značajan projekat koji će potvrditi da je bolje iskorištenje biomase budućnost u narednom peridou ne samo ove lokalne zajednice nego i dugih koje se upuste u ovakve projekte. Kao ministarstvo, dajemo puni doprinos provođenju i onih direktiva koje smo zajedno prihavtili a koje se odnose na evropske direktive u sektoru energetske efikasnosti. Na taj način kao Republika pokazujemo da smo u trendu tih vrlo važnih aktivnosti koje daju doprinos razvijanju sistema energetske efikasnosti, a istovremeno i zaštiti životne sredine", naglasio je Đokić.

Predsjednik uprave IEE i projekt menadžer ovog projekta Borko Torbica, rekao je da je rok za završetak projekta 15. januar 2018. godine.

"Po dinamici i realizaciji svih izvođačkih ugovora, prva snaga iz ove toplane trebalo bi da izađe sredinom novembra. Do nove godine trebalo bi da prođe sva testiranja, uključujući i dobijanje upotrebne dozvole", zaključio je Torbica.