Plate u institucijama i do 7.200 KM

  • 27.06.2017. 19:47

Najveća plata u bh institucijama je čak devet puta veća od prosječene u BiH. Iako su u više navrata poslanici tvrdili da ce ograniciti primanja, to se nije desilo, pa je spisak najplaćenijih, objavljen na jednom od sarajevskih portala, nepresušan izvor komentara.

Na listi prednjači predsjednik Ustavnog suda BiH, kome je u maju isplaćeno oko 7.200 maraka, a u stopu ga slijede sudije Mato Tadić i Seada Palavrić. Od parlamentaraca jednako dobro zarađuju vlast i opozicija.

Članovima kolegijuma u prvih pola godine isplaćeno je između 29 i 32 hiljade maraka, a isto toliko ili neznatno manje, zaradili su skoro svi redom u klupama oba doma Parlamenta BiH. Građani najbolje znaju kako preživljavaju sa višestruko manjim primanjima.

Na sve to još jedna odluka u Sarajevu ide na ruku onima koji pune novčanike na račun građana. Dok Parlament još nije objavio detalje pravilnika o korištenju službenih automobila, Savjet ministara je još jednom uspio da iznenadi svojim odlukama. I to najviše onom da se službeni automobili mogu koristiti 24 sata dnevno.

"To je samo pokazatelj da može doći do zloupotreba", rekla je Ivana Korjalic iz Transparency International BiH.

Iako su u više navrata uvjeravali da su troškove uspjeli da svedu na minimum, brojke pokazuju drugačije. Povećavaju se stavke za nabavku službenih automobila, iako svi redom na pitanja o troškovima, odgovaraju da se u svojim resorima domaćinski ponašaju.

"Naš finansijski izvještaj je uvijek pozitava i prošle godine i za 2016. godinu, možete u to da se uvjerite nijedno od luksuznih automobila nije nabavljeno, izuzev jedne zamjene za automobil, manje klase koji se koristi za državne službenike", rekao je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Mirko Šarović.

Ako se domaćinsko ponašanje u bh institucijama ogleda kroz brojke, onda je i više nego jasno, kakvo je stanje. O tome kako se troši novac građana i ove godine bi trebalo svoje da kažu revizori, a o platama, odnosno, kako ih korigovati, u bh. institucijama očiglidno da malo ko želi i da govori.