Pad, rasizam, demoliranje: Šta se dešava sa švedskim divom

  • 16.01.2018. 10:24

Rasistički skandal koji je nedavno pogodio H&M novi je pokazatelj problema u upravljanju tim švedskim modnim divom, pišu mediji.

Taj brend nekada je bio popularan među kupcima, međutim, sada pritisnut problemima, nastoji da se preorijentiše na internet-prodaju, smatraju analitičari.

H&M je jedan od najvećih švedskih izvoznih brendova i industrijski div, uz Ikeu, Spotifaj, Elektroluks i Volvo. U vlasništvu dinastije Person, izlistan je na berzi u Stokkholmu od 1974. godine. Sarađivao je sa superzvijezdama kao što su Bijonse i Madona, a prestižne modne kuće kao što su Sonia Rikel, Lanvin i Kenzo dizajnirale su za njega ekskluzivne kolekcije.

Kompanija je jedan od najpoznatijih modnih brendova na svijetu. Konsultantska kuća Interbrand svrstala ju je na 23. mjesto na popisu najpoznatijih kompanija svijetu 2017, ispred Ikee i Hermesa. Međutim, u posljednje vrijeme, ima problema s privlačenjem kupaca u svojih 4.553 prodavnica širom svijeta i sporo razvija internet prodaju.

"Ovo je bila jedna od najtežih godina za H&M", rekao je Joakim Bornold, ekonomista investicione banke Nordnet, napominjući da je vrijednost akcija kompanije pala za 35 odsto od januara 2017. godine.

U decembru, kompanija je objavila da je ostvarila pad prodaje od četiri odsto u četvrtom kvartalu u odnosu na prethodnu godinu, na pet milijardi evra. Ne samo da H&M-u prodaja nikada nije bilježila pad, nego je on bio i veći nego što su analitičari očekivali.

H&M, koji je vlasnik i brendova COS, Monki, Weekday, Cheap Monday, Arket i H&M Home, objavio je i da će zatvoriti neke prodavnice, ali ne koliko i gdje.

"Nisu uspjeli da definišu svoju viziju za internet prodaju i kako planiraju da se takmiče se digitalnim kompanijama", rekao je Bornold. "To se u kombinaciji s rezultatima prodaje lošijim od očekivanih odrazilo na povjerenje investitora u kompaniju." Glavni izvršni direktor H&M-a Karl Johan Person odbacuje takvo objašnjenje.

"Naša digitalna strategija kristalno je jasna. Internet-trgovina, za sve naše brendove, definitivno je dio kompanije koji jako dobro posluje i profitabilan je", insistira Person, nasljednik kompanije koju je utemeljio njegov djed Erling.

Taj 42-godišnjak vodi kompaniju već osam godina. Neki analitičari se pitaju hoće li ga uskoro otjerati iako njegov otac Stefan Person, predsjednik upravnog odbora, isključuje tu mogućnost.

Kao da zarada kompanije nije dovoljno problematična, H&M se prošle nedjelje zatekao usred medijske oluje, optužen za rasizam. U svojem internet katalogu objavio je, naime, reklamu s fotografijom dječaka s majicom s kapuljačom na kojoj je pisalo "Najcool majmun u džungli".

Kompanija je pokušala da utiša kritike, izvinila se i povukla oglas, ali šteta je napravljena. Poslije toga počeli su da pljušte otkazi za saradnju.

Demoliranje radnje

U međuvremenu, H&M je privremeno zatvorio prodavnice širom Južne Afrike. Južnoafrički lokalni mediji izvijestili su kako je u nekoliko prodavnica uništen inventar.

Nekoliko trgovina H&M-a u Južnoj Africi potpuno je demolirano nakon što su u njih upali aktivisti i počeli da razbijaju, ruše police i uništavaju odjeću. Povod za napad bila je sporna reklama.

Članovi "Boraca za ekonomsku slobodu" okupljali su se ispred prodavnca i protestovali, a zatim krenuli u demoliranje radnji.

#EFF protesters have shut down #H&M in Canal Walk Cape Town because they are furious over the company's #coolestmonkeyinthejungle t-shirt modelled on a black child. @TeamNews24 pic.twitter.com/NfwLC9pKiw

— Jenni Evans (@itchybyte) January 13, 2018

(B92)