Otkriveno ko je ukrao Gadafijevo blago

  • 28.07.2016. 09:48

Eksploatisanjem velike količine nafte Libija je u vrijeme Gadafijeve vladavine raspolagala sa velikom količinom novca i zlata, kojeg sada nema nigdje. Spekuliše se da je većina na zamrznutim računima bivšeg libijskog vođe, ali šta je sa ostakom velikog bogatstva?

Pristalice pukovnika Moamera el Gadafija, uključujući i vojne komandante koji su povezani sa suzbijanjem libijske pobune, žive u Velikoj Britaniji i uživaju u bogatstvu libijske države, otkrio je portal “Bazfid njuz”, a prenosi "Telegraf".

Trojica muškaraca, koja negiraju bilo kakvu zloupotrebu, nalaze se na listi bivših figura režima koje traži tužilaštvo u Tripoliju jer su, navodno, pobjegli iz zemlje sa ukradenom državnom imovinom nakon pada Gadafijeve diktature 2011. godine. Prema navodima “Bazfid njuza”, oni su utočište našli u Ujedinjenom Kraljevstvu uprkos tome što su optuženi za “pranje” miliona funti kroz banke u Britaniji i preko raznih imovinskih poslova.

General Ahmed Mahmud Azvai, koji je održavao Gadafijeve zalihe raketa, osumnjičen je da je “oprao” milione preko ofšor kompanija. Portal ga je pronašao kako živi u bogatom dijelu Sureja, nedaleko od Londona.

Brigadir Guima Elmarfi, koji je komandovao jednom brigadom Gadafijeve vojske, osumnjičen je da je pobjegao iz zemlje sa bogatstvom od najmanje 14 miliona funti nakon pada Gadafija i tražen je zbog navodnog “pranja” ukradene imovine u Velikoj Britaniji. “Bazfid njuz” ga je pronašao u velikoj kući u jugozapadnom Londonu. Njegov sin, koji je pobjegao s njim u Britaniju, bio je uhapšen prije dvije godine zbog uboda tinejdžera kuhinjskim nožem i urezivanja svojih inicijala na abdomen čovjeka koji je bio pretučen i bez svijesti.

Portalu je zabranjeno da imenuje trećeg člana Gadafijevog režima koji se takođe krije u Britaniji, nakon što je angažovao ekskluzivnu advokatsku firmu koja je od suda dobila odobrenje za zabranu objavljivanja imena.

Advokati i istražitelji koji djeluju u ime Libije, tvrde da su tri bivša zvaničnika među desetinama ličnosti bivšeg režima za koje se sumnja da kriju ukradenu imovinu u ukupnoj vrijednosti od 10 milijardi funti u Velikoj Britaniji. Rekli su da britanske vlasti nisu učinile ništa kako bi im pomogli u istrazi, i da su im dozvolili da se nastane u Britaniji i da su dobili politički azil.

Elmarfi je kategorično negirao sve navode u intervjuu u njegovom domu u jugozapadnom Londonu, ističući da je njegova situacija finansijski nestabilna nakon napuštanja Libije praznih ruku. Azvai je negirao da je krao od države prije nego što je zatvorio svoja vrata novinarima u Sureju.

Ali, dokumenti koji je dobio “Bazfid njuz” otkrivaju da je libijska prelazna vlada pisala britanskoj agenciji za organizovani kriminal 2012. godine tražeći pomoć u pronalaženju novca koji je, navodno, “dobijen korumpiranim ili nezakonitim sredstvima” od strane 240 bivših ličnosti režima, uključujući i gore tri navedena čovjeka. U pismu se navodi da je dio novca sakriven u Velikoj Britaniji, ali istražitelji kažu da Britanija nije pružila nikakvu pomoć.

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Емисија: Народ Прича (Р)

    Ауторска путописно-репортажна емисија новинарке Биљане Стокић, откриће вам шта срце народа прича о Српској, о традицији и историји наших градова и села, о њиховој свакодневици и борби за очување правих вриједности, марљивом раду, вјери, и љубави према њиховој и нашој, отаџбини.

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

    Врата састанака у четири ока отварамо само због вас!

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.