Odlučeno: Banjaluka dobija eko toplanu, ima i nezadovoljnih

  • 26.05.2017. 19:56

Banjaluka dobija eko toplanu. Tu odluku danas su usvojili odbornici, a gradonačelnik poručuje da će tako biti riješen najveći problem Banjalučana.

Nova banjalučka toplana na biomasu svoj temelj mogla bi da dobije već naredne sedmice. Odluka o njenoj gradnji danas je usvojena, ali vanredna sjednica nije prošla bez burne rasprave. Ideji su opozicioni odbornici našli nekoliko mana, iako je gradska uprava hvali na sva zvona, jer boljeg rješenja, kažu, nema.

"Stvoreni su svi uslovi, nakon šest mjeseci vrlo napornog i intenzivnog rada mnogo ljudi, da danas donesemo odluku o formiranju novog privrednog društva i da se uđe u gradnju nove toplane na biomasu. Radi se o pozitivnoj odluci, koja će u gradu riješiti problem grijanja", rekao je Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke.

"Čuli ste gradonačelnika da će novoosnovana firma poslovati pozitivno, upravo zato što će to biti privatna. Pa, šta je onda rađeno, nije se u suštini domaćinski odnosilo sve ove godine oko toplane, sami su onda i priznali da nisu bili sposobni. A trenutno imamo bolje rješenje - da se skine ova vlast", kaže Aleksandar Petković, obornik SDS-a u Skupštini grada Banjaluke.

Kako ATV saznaje, nekoliko drvoprerađivača i prevoznika, nezadovoljnih prijedlogom o novoj toplani, danas su pokucali na vrata ministra Steve Mirjanića. Pred kameru nisu stali, ali su odlukom, kako saznajemo, nezadovoljni, jer strahuju od manjka posla i prihoda.

Gradonačelnik odgovara da pritužbe nisu na mjestu, jer će novi ugovor prevoznicima i drvoprerađivačima prihode uvećati. Kada je posao u pitanju, žale se i opozicioni odbornici, ali oni zastupaju radnike stare toplane.

"Šta sa ljudima koji rade u toplani? Ova nova firma koja zajednički radi, partner ima pravo da on zapošljava ljude, on postavlja menadžment, a menadžemtn donosi ključne odluke u nekom sistemu, a ne uprava. A šta mi sada radimo sa radnicima koji rade dolje", pita Dragan Talić, odbornik NDP-a u Skupštini grada.

Da će bez posla ostati nekoliko radnika, priznaju i u vladajućoj kolaciji. Ali oni i taj potez pravdaju. Sve je, poručuju, u skladu sa zakonom.

"Pa, ima zakonska procedura, niko ne može to da ne poštuje. Znači, neki radnici će otići možda u penziju, nekim će biti ukrupnjen staž, neko će biti možda isplaćen da napusti, neki će preći u novo preduzeće", rekao je Marinko Umičević, odbornik SNSD-a u Skupštini grada.

Cijena grijanja će, obećavaju gradske vlasti, po kvadratnom metru ostati ista, ali, ruku na srce, dodaju, oni sa kalorimetrima imaće veće troškove. Ukoliko sve bude išlo po planu, optimističan je gradonačelnik, u narednih osam godina nova toplana će ostvariti prihod, od kojeg bi mogao da se isplati i dug stare toplane.

Da bi eko toplana ugledala svjetlo dana, grad će morati da izdvoji oko 15 miliona maraka. EBRD se već ponudila da taj iznos refinansira, ali prijedlog je, kaže gradonačelnik, još na razmatranju. Ono što je sigurno jeste to, tvrdi Radojičić, da će svi stari dugovi ubrzo doći na naplatu. U suprotnom, dužnici, uključujući i javne insittucije, ostaće bez grijanja.