Novi internet-trend poguban po zdravlje

  • 26.01.2018. 15:06

Najnoviji internet-trend, veoma štetan po zdravlje, koji se raširio među djecom i tinejdžerima u SAD i za kratko vrijeme postao viralan, nazvan "Tide Pod izazov" (#TidePodChallenge), podrazumijeva gutanje kapsula sa tečnim deterdžentom za pranje veša u obliku jastučića.

Snimci tinejdžera koji grizu jastučiće sa deterdžentom preplavili su društvene mreže posljednjih nedjelja. Podstaknuti time, stručnjaci objašnjavaju kako deterdžent djeluje na organizam i koliko može da bude štetan.

Gutanje može da prouzrokuje hemijske opekotine u svakom dijelu organizma do koga deterdžent stigne. Deterdžent sadrži brojne hemikalije koje, u malim količinama, mogu da budu relativno bezbjedne, ali kad su kondenzovane u jastučiću, njihovi sastojci mogu da nagrizu membrane masnih ćelija i da prouzrokuju hemijsko spaljivanje kože, usta, očiju, grla i probavnog trakta.

Deterdžent je gusto sabijen u jastučiću i zatvoren plastičnom membranom, što stvara određeni pritisak.

"Ukoliko ga progutate i on uđe u grlo, tu opasnost tek počinje", ističe šef Bolničkog centra za toksikologiju u Ohaju Henri Spiler.

Prvo što se osjeti, čim se zagrize jastučić, jeste gorak i neprijatan ukus. To je posljedica denatonijum benzoata, sastojka koji se dodaje upravo zato da bi ljude (uglavnom djecu, koja ga nenamjerno probaju) odvratio od gutanja.

Problem, međutim, nastaje upravo zbog toga što su tinejdžeri počeli da se nadmeću u gutanju baš zato što je deterdžent izuzetno neprijatnog ukusa. Najgore od svega je to što, čim se jastučić rasprsne u ustima, već može biti kasno za popravljanje štete, čak i kada, odmah nakon toga, ispljunete sadržaj.

"Iritacija dovodi do kašljanja i mučnine kod većine ljudi", tvrdi Spiler. Budući da se ovakav deterdžent ne razblažuje kao deterdžent pakovan u flaši, visoko koncentrisane sapunske hemikalije odmah nagrizaju tkiva u trenucima kontakta.

"Ako dospiju u zadnji dio grla, epiglotis (nepčana resica) i ždrijelo, i tamo ostanu kratko vrijeme, hemikalije doslovno spaljuju tkivo", pojašnjava Spiler.

Spaljivanje ždrela ili grla učiniće kasniji unos hrane i tečnosti, ali i samo disanje, veoma bolnim i teškim. Ako se epiglotis spali (poklopac tkiva koji pokriva disajne puteve, tako da hrana i tečnost ne ulaze u pluća) on može da postane otečen i ne otvara se na način na koji treba, pa može doći i do poteškoća sa slanjem vazduha u pluća.

Kad hemikalije dospiju do pluća, one spaljuju krhke kesice vazduha kroz koje tijelo apsorbuje kiseonik i ispušta ugljen-dioksid. Kad se ta tkiva zapale koncentrisanim sredstvima, "razmjena vazduha se ne odvija dobro". Loša razmjena vazduha može tako da ostavi čoveka bez kiseonka, ili u hipoksičnom stanju, što zauzvrat može da potisne srednji nervni sistem.

Wtf is going on with these teenagers and this #TidePodChallenge ‍♂️ pic.twitter.com/MuEu94TX7m

— 94.5 The Buzz (@945thebuzz) January 11, 2018

U rijetkim slučajevima, djeca završavaju i u komi, koja ponekad može da traje danima nakon što bi progutali deterdžent, tvrdi Spiler.

(B92)

  • 20:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић

    Тет а тет са Татјаном Трнинић

  • 21:00 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''Серија: Од јутра до сутра (12+)

  • 21:45 Серија: Авионџије (12+)

    Серија: Авионџије (12+)

  • 22:15 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:30 Серија: Ел Чапо (16+)

    *Серија: Ел Чапо (16+)

  • 23:30 Серија: Ред Рок

    Серија: Ред Рок