Nastavak pregovora o reprogramu duga Srpske poslije godišnjih odmora

  • 19.08.2017. 19:20

O tome se ne razgovara, već se na tome radi – tako je Milorad Dodik, u jednoj rečenici, objasnio do koje faze je došla priča o restruktuiranju duga Srpske. Ne otkrivši nijedan detalj, iako je, ranije, obećao da će to uraditi i da tačno zna dokle se stiglo.

U međuvremenu se, očigledno, predomislio. Priznaje da zastoja ima, bar dok se misteriozni ino-partneri vrate sa mora.

"Stvari se rade, imamo određene aktivnosti koje provodimo. Mali je zastoj oko godišnjih odmora, valjda vam je to jasno – ne moram to posebno objašnjavati – da su i sa druge strane ljudi na godišnjim odmorima i da očekujemo da će se sada stvari intenzivirati na način na koji će javnost biti obavještena kad bude trebalo", rekao je Dodik.

Prije godišnjih odmora iz Vlade se čula priča o ozbiljnim pregovorima sa nekoliko finansijskih institucija koje bi trebalo da ulože milione i rasterete narastajući republički dug. O strancima ulagačima ATV je pisao ranije kada smo otkrili da Vlada pregovara sa partnerima iz Amerike, Kine i Rusije. Iako sada iz nekog razloga ćuti, prošlog mjeseca Dodik je baš u studiju ATV-a potvrdio naša pisanja.

"Razgovaramo od “Meril Linča” do nekih fondova iz Rusije, Kine i drugih zemalja, da vidimo na koji način bi oni bili zainteresovani da bi napravili ovdje jedan održiv paket", rekao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

Da je, zbog milionskog duga, rasterećenje poželjna varijanta za ATV je priznao i novoimenovani predsjednik Fiskalnog savjeta Srpske. Milenko Krajišnik tvrdi da bi se realizacijom ideje smanjio nivo otplate i popravio svoju likvidnost.

"Treba imati u vidu da teret duga, kao i svaki drugi teret ne zavisi samo od njegove apsolutne veličine nego od snage onoga koji ga nosi. Tako da, razvijene zemlje mogu da, sa jakim izvozom, mogu da zaduže više i otplaćuju lakše takve dugove – a manje moraju da budu naravno ispod te granice", rekao je predsjednik fiskalnog savjeta Milenko Krajišnik.

2018. godine Srpskoj će za otplatu duga trebati 920 miliona maraka. Novi dokument okvirnog budžeta pokazuje da krediti stižu na naplatu brže nego što je Vlada planirala – tako da će, ako ne bude reprograma, ministri na dugove potrošiti skoro trećinu budžeta.