NBA: "LBJ" tripl-dablom preokrenuo "-26", "Ludi Srbin" bez "brejka" VIDEO

• 21.04.2017. 11:22

Ruki" trener Memfis Grizlisa, Dejvid Fizdel, žestoko je kritikovao sudije poslije drugog meča serije u Teksasu, u kom je San Antonio stekao prednost od 2:0, zbog čega ga je NBA kaznio sa 30.000 dolara.

Ovako-onako, Fizdejl je postigao ono što je želio - u meču u kom su oba tima imala otprilike isti broj faulova i izvedenih slobodnih bacanja, presudila je veća želja, prkos i, na kraju, preciznost domaćeg tima - 24 poena Majka Konlija, uz osam asistencija, 21 Zaka Rendolfa uz osam skokova i 21 Marka Gasola, uz šest skokova i tri asistencije za pobjedu "grizlija" od 105:94.

Memfis je tako prekinuo neprijatnu seriju od deset poraza u plej-of mečevima i najavio da će se bar još jednom igrati u Teksasu.

Ujedno, ovo je bila prva pobjeda Memfisa nad San Antonijom u plej-ofu od 2011. godine, kada su Sparsi bili iznenađujuće poraženi u šest mečeva.

Presudila je treća četvrtina koju je, nošen bučnom publikom, Memfis dobio rezultatom 31:17 i stekao 22 poena prednosti. Ovoj seriji doprinjela je i odlična odbrana domaćih nad Kavajom Lenardom, koji je poslije 32 poena u prvoj i 37 u drugoj utakmici, prethodne noći zadržan na 18. Lamarkus Oldridž ubacio je 16, a Kajl Anderson 15.

Stariji od braće Gasol, Pau, ubacio je dva od devet šuteva iz igre za šest poena i osam skokova.

Vidjevši da mu je treći meč izmakao kontroli, trener "mamuza" Greg Popovič povukao je startere na klupu u četvrtoj četvrtini.

Navijači Memfisa ovacijama su dočekali Fizdejla i sasuli zvižduke u lice sudijama čim su se pojavile na terenu, a situacija se nije promijenila ni kada je igra počela. Ipak, Džejms Kapers, Kortni Kirkland i Pat Frejer nisu podlegli pritisku, naprotiv! U drugoj četvtini dosudili su samo jedan faul San Antoniju, na 10,9 sekundi prije odlaska na odmor.

Grizlisi su izveli četiri slobodna bacanja u prvom poluvremenu, međutim razloga za nezadovoljstvo ovog puta nije bilo previše, jer su zahvaljujući Rendolfovih 11 poena imali solidnu prednost pred drugih 24 minuta – 50:46.

Tada su Konli, mlađi Gasol i ostali dodali gas, ubacili deset od prvih 14 šuteva u trećoj četvrtini i o sudijskom kriterijumu više niko u dvorani nije ni razmišljao.

U istom periodu, Sparsi su promašili 11 od 17 šuteva, tako da je Popovič mogao samo da povuče startere na odmor pred pripremu za četvrti meč, zakazan za nedjelju.

U ovom porazu, Manuel Đinobili postao je prvi igrač u istoriji NBA lige izabran u drugom krugu drafta koji je odigrao 200 plej-of mečeva u karijeri.

Ličilo je kao da će i sedmi na Istoku, poput Memfisa, smanjiti na 1:2 u seriji s drugim, poput San Antonija. Ali, onda se "dogodio" Lebron Džejms.

"King" je u trenutku kada su Indijana Pejsersi, bodreni svojim navijačima, stigli do 26 poena prednosti u trećem meču serije, pokazao da u ligi možda ima skočnijih, bržih, talentovanijih, vještijih s loptom u rukama, preciznijih igrača od njega, ali ne i - boljih.

Čovjek koji o košarci zna sve, pružio je MVP partiju u Indijanapolisu i tripl-dabl učinkom od 41 poena, 13 skokova i 12 asistencija, pokrenuo šampiona ka velikom "kambeku" koji je završeno trijumfom od 114:119, za deprimirajućih 0:3.

Deprimirajućih za takođe sjajnog Pola Džordža, koji je vukao koliko je mogao, ali koji je imao tu nesreću da se na drugoj strani nalazi nezaustavljivi Džejms, koji je u drugom poluvremenu ubacio čak 28 poena!

"Znali smo da ćemo morati da primimo neke udarce, ali bilo je gusto, teže nego što smo očekivali. Na poluvremenu, pogledao sam momke i rekao im: 'Hajde da odigramo par odbrana'", rekao je Džejms, prije nego što su saigrači i on priredili treći najveći povratak u istoriji plej-ofa.

Od 1948. godine i trijumfa Baltimora u meču sa Filadelfijom, koja je na poluvremenu imala 21 poen razlike, nije zabilježeno da je neka ekipa doživjela veći slom u nastavku utakmice doigravanja.

Džejms je prethodne noći preskočio Kobija Brajanta, koji je ostao na 5.640, tako da sa 5.669 poena trenutno drži treće mjesto večne liste strelaca u plej-ofu! Ispred njega ostali su samo još Karim Abdul-Džabar sa 5.762 i Majl Džordan sa 5.987, ali su oni itekako dostižni.

Od kada se 2014. vratio u Klivlend, iz kog je 2010. otišao kao slobodan agent kako bi imao šansu da osvoji titulu as Majami Hitom, Džejms i dalje nije izgubio utakmicu u prvoj rundi plej-ofa i sada ima skor 11-0.

"Ja samo pokušavam da dođem u situaciju da pomognem saigračima da pobijedimo. Bez obzira na to ko je sa mnom na parketu. Nikada nisam miran ako znam da nisam dovoljno veliki, koliko znam da mogu da budem. Sve što mi je važno su pobjede, zbog toga sam ovdje", rekao je Džejms.

Na drugoj strani, Džordž je radio sve što je mogao da spreči Džejmsa na ovom putu, ali nije uspeo - ubacio je 36 poena, zgrabio 15 skokova, imao devet asistencija, ali nije bilo dovoljno - poslije 74:49 na poluvremenu, Džejms je "za tren" smanjio prednost Pejsersa na 77:62 što je malo trglo domaćina, pa su Džef Tig i Lens Stivensom trojkama vratili 20 poena prednosti i tu je bio kraj.

Neriješeno je bilo već na 98:98, na 6:27 do kraja, a onda je "King" pri rezultatu 104:103 pokrenuo novu seriju "konjanika" od 12:5 od koje se Džordž i ostali nisu oporavili.

"On nikad ne odustaje. Znali smo važnost ove utakmice. Otići na 3:0 čini stvari mnogo lakšima za ove momke", rekao je trener Klivlenda, Tajron Lu.

Kajri Irving, Kevin Lov, Džej-Ar Smit i Čening Fraj su ubacili svi po 13 poena, za šesti uzastopni trijumf Klivlenda nad Indijanom.

Tig je ubacio 15, Stivenson 13, a dva poteza utakmice izveo je mladi centar Pejsersa, Majls Tarner, koji je prvo nemilosrdno prikucao preko Tristana Tompsona, a onda i podijelio rampu Džejmsu, međutim to su bili samo potezi za Top 10, ništa više od toga.

Serija bi mogla da bude završena već u nedjelju.