Naučnici pronašli način da "izbrišu" HIV iz DNK ćelije

  • 22.07.2014. 18:51

Kada HIV jednom osvoji ljudsku ćeliju, u njoj ostaje zauvijek. On ubacuje smrtonosni genom trajno u DNK žrtve, zbog čega osobe sa ovim virusom doživotno moraju da budu na lijekovima.

Međutim, naučnici iz Filadelfije su po prvi put otkrili način da u potpunosti izbrišu HIV iz ljudskih ćelija, doduše, u laboratorijskim uslovima.

Tim Univerziteta Templ navodi da bi to moglo biti i lijek za druge podmukle infekcije.

"Ovo je važan korak na putu ka trajnom lijeku za sidu", kaže Kamel Halili, profesor neurologije na Templ univerzitetu.

"Ovo je uzbudljivo otkriće, ali još nismo spremni za klinička ispitivanja".

U studiji objavljenoj u žurnalu "Proceedings of the National Academy of Sciences" Halili i njene kolege ubacili su enzim nukleazu, kako bi razložili DNK i naveli gRNK da "ulovi" genom virusa i ukloni ga iz DNK.

Od tog trenutka, počinje proces oporavka ćelijskih gena i spajanje slobodnih krajeva genoma, što dovodi do potpuno zdravih ćelija bez virusa.

Molekularna pomagala kojima se služe naučnici mogla bi jednom da posluže za stvaranje terapeutske vakcine.

Više od 33 miliona ljudi širom svijeta je zaraženo HIV. Iako visoko aktivna antiretroviralna terapija (HAART) drži HIV pod kontrolom kod inficiranih ljudi, virus prekidom liječenja nastavlja da uništava organizam.

"Radimo na nizu strategija, kako bismo mogli da sprovedemo predkliničke studije. Želimo da istrebimo svaki primjerak HIV-1 virusa s planete. To će izliječiti sidu. Mislim da je ova tehnologija način da to postignemo", kaže Halili.