Najezda komaraca: Građani muku muče

  • 09.07.2015. 14:49

Najezda komaraca u naseljima smještenim u dolinama rijeka Save, Bosne, Drine i Vrbasa, građane je dovela na ivicu živaca jer ni ove godine nije bilo ni avionskog, ali ni dovoljno čestog zaprašivanja sa zemlje, a koji bi istrijebili male krvopije!

Građani kažu da sporadično zaprašivanje sa zemlje, koje su lokalne zajednice ponegdje i sprovodile, nije dalo trajniji efekat, pa su prinuđeni da se već u ranim popodnevnim časovima sakrivaju u svojim kućama da bi izbjegli ujede, svrab i otoke, pa i zarazne bolesti koje komarci prenose. Očekivano, najteža situacija je u mjestima koja su prošle godine bila poplavljena, poput Šamca, Brčkog, Bijeljine, ali i Banjaluke, gdje je najezda komaraca i ove godine najizraženija, piše Press.

Strah od zaraze

Posebno je kritično na području Šamca, jer jedno zaprašivanje sa zemlje od prije 15 dana, i to samo na nekim dijelovima opštine, jednostavno nije bilo dovoljno da bi se stanovnici odbranili od najezde komaraca. Građani kažu da opet strijepe i od zaraze, a količina novaca potrošena na kratkoročnu odbranu sprejevima, lanternama i drugim sredstvima više ne daje efekta.

Samo dva preleta aviona

Prošlogodišnje poplave donijele su strašnu najezdu komaraca koja nije suzbijena ni ove godine. Zaprašivanje sa zemlje prošle godine radile su četiri firme iz BiH, "Eko-bel" Banjaluka, "LD zaštita" Bijeljina, "Sanitarac" Vlasenica i "Sanitacija" Zvornik. Avionsko zaprašivanje koje su svi željno čekali, svelo se na dva preleta na potezu od Doboja do Osijeka, jer avion iz Hrvatske nije imao ni dozvolu za prelaz ni mjesto za slijetanje.

Vlasti BiH tada su obećale da će brzo riješiti sva proceduralna pitanja da bi bilo ubrzano suzbijanje krvopija, ali se to nije dogodilo pa zaprašivanja u nekim mjestima, iako je najavljeno, nikada nije ni bilo.

" Čim prođe dva po podne, napolju oči ne možeš da otvoriš! Zaprašivanje sa zemlje je donijelo nekoliko dana predaha, ali sad već ne može da se živi od njih. Popodne se od njih ne može izaći iz kuće, a uveče nema spavanja. Definitivno je potrebno novo zaprašivanje i to iz svih pravaca. Svi znamo da je najbolje da se zaprašivanje radi kombinovano, iz vazduha i sa zemlje, ali to košta i sigurno niko neće odlučiti da ga sprovede. U Šamcu je to bilo samo jednom ove godine, a ako ne bude ponovljeno, ko zna šta nas može snaći, neka bolest, ne samo ubodi i svrab. Građani se snalaze kako znaju i umiju, većina je postavila mreže na prozore, a evo sada su počeli da i na ulazna vrata postavljaju mreže, da bi na sve moguće načine spriječili komarce da ulaze u njihove domove ", rekao je jedan Šamčanin.

Predrag Marinković, predsjednik Skupštine opštine Šamac kaže da je lokalni štab Civilne zaštite prije dvije sedmice zaprašivao iz topova sa zemlje u ovoj opštini i da je tih dana bilo efekta. On dodaje da su planirana još tri zaprašivanja u narednih nekoliko dana i da se nada da će efekti biti bolji.

"Činjenica je da se i ove godine borimo sa pravom najezdom komaraca i da se građani jedva bore s njima. Ne smijemo zaboraviti ni šta nas je snašlo prošle godine. Planiramo ovih dana jedno zaprašivanje u večernjim časovima i novo ujutro, a onda ćemo zavisno od rezultata, sve ponoviti. Iako avionsko zaprašivanje daje najbolje rezultate, bez organizovanja na nivou više opština od toga nema ništa, a i kasno je za ovu godinu. Naš plan je da sa građanima organizujemo akciju i skupimo sredstva da se obavi zaprašivanje na području cijele opštine. Umjesto da kupuju sprejeve, bolje bi bilo da skupimo po pet maraka po domaćinstvu i napravimo veliku akciju zaprašivanja da bismo riješili problem sa komarcima", rekao je Marinković.

Prikupljaju podatke

U banjalučkom preduzeću "Eko-Bel" kažu da oni pokrivaju Banjaluku, Prijedor, Šamac i Gradišku i da su na ovim područjima već zaprašivali sa zemlje. Jelena Anđić iz ovog preduzeća navodi da se prati stanje brojnosti komaraca da bi na osnovu dobijenih podataka mogli biti preduzeti daljnji koraci.

"U narednim danima ćemo zaprašivati i to isključivo sa zemlje, uz prethodno obavještavanje građana, lokanih zajednica i pčelara. Moramo znati i da se komarci ne mogu potpuno istrijebiti već samo svesti na minimum. Razumljivo je što se građani žale da im komarci smetaju, ali radimo maksimalno na njihovom suzbijanju. U narednim danima planiramo zaprašivanje sa zemlje u ovim opštinama ", rekla je Anđićeva.