Na jedinoj zelenoj površini u Boriku niče još jedna crkva

  • 30.07.2015. 19:38

Nakon objave Nacrta izmjene regulacionog plana koja tretira moguću izgradnju pravoslavne crkve na jedinoj zelenoj površini u banjalučkom naselju Borik, građani su putem društvenih mreža iskazali mišljenja u vezi sa tom zelenom površinom.

Nacrtom izmjene dijela Regulacionog plana stambenog naselja Borik, koji se od 21. jula nalazi na javnom uvidu u ovoj mjesnoj zajednici, predviđa se izgradnja crkve uz Bulevar vojvode Mišića.

Nacrtom je obuhvaćen prostor koji se nalazi u Bulevaru vojvode Živojina Mišića, a odnosi se na zelenu površinu koja se nalazi između Osnovne škole “Branko Ćopić” i zgrade Titanik.

Ovim nacrtom predviđa se izgradnja pravoslavnog hrama.

Kako piše portal Mondo, anketirani Banjalučani iz naselja Borik se protive gradnji bilo kakvih objekata na površini jedine veće zelene površine na tom prostoru.

“U potpunosti sam protiv izgradnje bilo koje bogomolje (pravoslavne, katoličke ili muslimanske) na području grada Banjaluka, jer kad bi se biralo vrijeme za izgradnju - ovo bi bio najgori period za bilo kakvu investiciju. Banjaluka (samo na području grada) ima petnaest pravoslavnih crkava što je i sada previše za broj vjernika pravoslavne vjeroispovijesti. Naselje Borik, gdje uglavnom žive penzioneri i ljudi sa malim prihodima, nemaju potrebu za gradnjom vjerskog objekta jer u samom naselju već postoje dvije pravoslavne crkve (crkva Svete trojice i Rebrovačka crkva)", rekao je stanovnik naselja Borik, Boško Kulić za Mondo.

Nacrt se može pogledati svakim danom osim subote, nedjelje i državnih praznika od 8 do 16 sati do 21. avgusta, u prostorijama Mjesne zajednice ”Borik 2″, Bulevar vojvode Živojina Mišića 23, Gradske uprave Grada Banjaluka i Instituta za građevinarstvo ”IG”, d.o.o. Banjaluka, Ul. Kralja Petra I Karađorđevića br. 92-98.

borik2

“Izgradnja bilo čega u naselju Borik čime se oduzima i ovo malo zelenila i dječijih igrališta je zločin prema stanovnicima. Bilo da je riječ o gradnji crkve, stambene ili poslovne zgrade nije u redu uništavanje slobodnih zelenih površina jer je već uništena jedna izgradnjom nepotrebnog tržnog centra 'Borik', koji je zauzeo zelenu površinu od 2 hektera, a unutar centra se ne ostvari promet ni 50 KM dnevno", rekla je za Mondo uznemirena majka dvoje djece iz ovog naselja Radenka Petrović.

Za vrijeme trajanja javnog uvida, sve do 21.8.2015. godine svi zainteresovani mogu dati mišljenje, primjedbe i prijedloge na Nacrt plana, upisom u svesku koja će se nalaziti u prostorijama u kojima je Nacrt izložen ili u formi dopisa, koji će dostaviti Gradskoj upravi Grada Banjaluka – Odjeljenju za prostorno uređenje.

Potreba za izmjenom ovog planskog akta uslijedila je kao odgovor na inicijativu Srpske Pravoslavne Crkve Opštine Banjalučke, kojom su bile iskazane potrebe za izgradnjom Pravoslavnog hrama sa pratećim objektom na lokaciji naselja Borik.

Pomenuta parcela ima dugu tradiciju igrališta, ali i zelene površine na kojoj stanari okolnih zgrada provode slobodno vrijeme. Vidno je smanjenje broja zelenih površina i igrališta u urbanoj zoni koja bi koristila djeca za igru i slobodno vrijeme.

Grafički prikaz Nacrta kao i detalje moguće gradnje možete pogledati na stranici nasprostor.org.

Ruše poznato sankalište

Dječije igralište na kojem bi trebalo da bude izgrađena crkva poznato je i kao jedino mjesto u naselju Borik gdje se djeca sankaju tokom zime.