Ministar upisao još 28 učenika u Medicinsku školu

  • 05.09.2015. 19:41

Iako je Medicinska škola još u junu upisala planirani broj đaka, našlo se mjesta za još 28-oro. Dan prije počeka nove školske godine, 31. avgusta, iz Ministarstva je stigao spisak sa 28 imena novih đaka.

Interesantno je da je ministar Dane Malešević potpisao odluku o upisu još  26 učenika, a spisak se završava 28. imenom. Direktor Medicinske škole  Vladimir Jagodić pere ruke od te afere. Postupio je, kaže, samo po nalogu ministra Dane Maleševića.

“Ministar prosvjete je potpisao spisak od 28 učenika i time mi naložio da formiram još jedno odjeljenje od tih 28 učenika”, rekao je Jagodić.

Medicinska škola u junu je primila 240 đaka - po 30 u osam odjenjenja. Spisak imena primljenih, ali i odbijenih đaka, tada su poslali Ministrarsvu prosvjete. Direktor Vladimir Jagodić negira da je nekom od roditelja novoprimljenih uzeo novac. Ipak priznaje da su mu neka od imena novih 28 đaka od ranije poznata.

“Sa spiskova neprimjeljnih su sačinili ovih 28 imena da budu odjeljenje I9”, objasnio je Jagodić .

Na pitanje da li je tačno da tu ima  i onih koji nisu aplicirali za Medicinsku niti bilo koju drugu školu odgovara da izgleda da ima jedan broj takvih učenika.

“Koliko ih je i kako su se našli tu, zaista ne mogu dati odgovor”, kaže Jagodić.

Zato smo odgovore na ta pitanja pokušali da dobijemo od resornog miniostra. Dane Malešević nam je u telefonskom razgovoru kratko poručio da cijeli slučaje ne može da komentariše jer je imao smrtni slučaj u porodici, a potom nam je spustio slušalicu. Iako zakonski, ministar može nakndano da odobri dodatni upis đaka, nejasni su kriterijumi po kojima ih je birao. Zbog toga su među roditeljima čija su djeca imala veći broj bodova od 28 nakndano upisanih sve glasniji komentari da se radilo o upisu preko veza u kojem je glavni kriterijum bio novac.

Intervencijom prilikom upisa u Srednju medicinsku školu u Banjaluci ministar Dane Malešević podjelio je učenike na one koji su ostali ispod crte na dvije grupe. Na učenike koji su morali da traže drugu školu i učenike koji su znali da će bez obzira na rezultat prijemnog ispita ipak pohađati medicinsku školu.