Medicinari peticijom protiv prekvalifikovanih kolega

  • 01.02.2016. 19:45

Sve veći broj kvalifikovanih i iskusnih medicinskih sestara i tehničara napušta Srpsku, a na njihova mjesta dolaze oni koji su do diplome došli prekvalifikacijom. Iz Strukovnog sindikata sestara i tehničara Srpske poručuju da takva praksa degradira njihovu profesiju, zbog čega su odlučili da tome stanu ukraj.

"Odlučili smo se da pokušamo da to zaustavimo i najavili smo već od 15. februara, pokrenućemo jednu peticiju da se zaustave prekvalifikacije, ovaj haos u zdravstvenom sistemu, da se donosu zakoni, prije svega o sestrinstvu i svim drugim profesijama" rekao je Ranko Palačković, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

Sindikalci poručuju da, osim što im vrijeđaju struku, frizeri, trgovci i moleri, koji preko noći dođu do diplome, štete i pacijentima. Tokom prošle godine UKC Srpske napustilo je 67 sestara i tehničara. U Sindikatu kažu da je većina, nakon učenja njemačkog jezika, otišla u inostranstvo, a samo nekolicina u penziju. Zbog toga su u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Srpskoj prošle godine raspisali šest konkursa. Direktor Mirko Stanetić priznaje da nije za prekvalifikacije, ali da diplome kandidata ne može provjeravati.

"Primijetio sam, iz konkursa u konkurs, sve veći broj onih koji dolaze sa diplomama koje nisu iz srednje Medicinske škole, kao što je nekad bilo. Naravno, nije moje da sudim, nemam ni uvida, ali bih jako volio da svaka obrazovna ustanova da svoj maksimum i proizvede što kvalitetniji kadar", objašnjava Mirko Stanetić, direktor UKC RS.

Da proizvode isključivo kvalitetan medicinski kadar, tvrde u Školi za obrazovanje odraslih "Primus-EDU". Godišnje prekvalifikuju oko 80 medicinskih, fizioterapeutskih i farmaceutskih tehničara. Direktor Žarko Šurkalović kaže da je dovoljno da kandidati imaju završenu srednju školu i da polože samo razliku predmeta. Tako, kaže, većina do medicinske diplome dođe za 14 do 18 mjeseci, a kvaliteta im u odnosu na redovnu nastavu u državnim školama, tvrde, ne manjka.

"Mislim da je čak kvalitetniji, mi obraćao pažnju na svakog polaznika, opremljenost naša, stručan kadar i želja njihova da nauče, jer niko ih neće zaposliti ako ne rade dobro", kaže Žarko Šurkalović, direktor Škole za obrazovanje odraslih "Primus-EDU", Gradiška.

Više od 80 odsto medicinara koji imaju diplomu gradiškog "Primusa", kažu, radi u inostranstvu, a ostali u domaćim zdravstvenim ustanovama. Iz republičkog Strukovnog sindikata poručuju da će se boriti da, pri zapošljavanju, redovni i prekvalifikovani medicinari nemaju ista prava.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!