MANDIĆ: Istina o stradanju sarajevskih Srba nema cijenu

  • 02.03.2014. 12:16

Predsjednik Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić pozdravio je zahtjev Instituta za nestala lica BiH koji je od Tužilaštva zatražio pokretanje postupka kod Suda BiH za ponovnu ekshumaciju jame Kazani, ističući da istina o stradanju sarajevskih Srba nema cijenu.

On smatra da će i ova inicijativa biti predmet opstrukcija iz federalnog Sarajeva.

"I ovog puta očekujuem opstrukcije i primjedbe Tužilaštva BiH i glavnog tužioca Gorana Salihovića da će to, tobože, biti velika investicija, jer nema prilaznog puta, treba angažovati specijalne građevinske mašine, speleologe, deminere i drugo, ali im poručujem da istraživanje stradanja sarajevskih Srba i put ka istini i pravdi nema cijenu", rekao je Mandić Srni.

On je poručio da je došlo vrijeme da konačno bude riješena "enigma Kazani".

"Prema našim saznanjima, u jamu na Kazanima bačeno je na desetine pobijenih sarajevskih Srba, pretežno sa područja opština Stari Grad i Centar", naveo je Mandić.

On je rekao da je preko tih tijela bačeno mnoštvo minsko-ekpslozivnih sredstava i smeća, a na kraju je minirana i velika stijena koja je zatrpala otvor jame, sve s ciljem prikrivanja ratnih zločina nad Srbima, ali i njihovih mentora i naredbodavaca, među kojima neki još obavljaju političke funkcije u Kantonu Sarajevo, Federaciji BiH, kao i institucijama BiH.

"Srbi iz BiH, ne samo iz Sarajeva, traže istinu i samo istinu, jer im je dosta laži plasiranih iz bošnjačkih centara moći. Svijet mora znati da su upravo Srbi bili prve žrtve rata u BiH, i to u Sarajevu, Prijedoru, Hrasnici, Kalinoviku, kao i u mnogim drugim gradovima u BiH", poručio je predsjednik Udruženja prorodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije.

Mandić podsjeća da su Vojni sud i Tužilaštvo u Sarajevu u novembru 1993. godine izvršili ekshumaciju na Kazanima, a uvidom u evidenciju preduzeća "Pokop" Sarajevo evidentno je da je sa te lokacije na obdukciju u mrtvačnicu bolnice Koševo dovezena 31 vreća sa ljudskim posmrtnim ostacima.

Tom prilikom identifikovana su tri lica i to Ranko Frankić, Branislav Blagojević i Branislav Radosavljević.

Mandić dodaje da je, kao što piše i u zahtjevu Instituta Tužilaštvu BiH, 27. novembra 1998. godine tadašnja Komisija za traženje nestalih Republike Srpske izvršila ekshumaciju na lokalitetu pomoćnog stadiona "Koševo" i tom prilikom je ekshumirano 28 vreća u kojima su se nalazili posmrtni ostaci najmanje 23 tijela, što je utvrđeno forenzičkom analizom nakon pristizanja DNK nalaza.

"Do danas je potvrđen identitet za 16 lica, jedno tijelo je preliminarno identifikovano na ime Miodrag Vučurović ili Zoran, jer je riječ o braći, dok se još šest tijela pod oznakom NN nalazi u Spomen-kosturnici u Miljevićima", precizirao je Mandić.

On je napomenuo da su pojedina identifikovana tijela "nekompletna", jer nedostaju pojedini dijelovi skeleta.

Komisija za traženje nestalih Republike Srpske na lokalitetu Kazani izvršila je ekshumaciju i 31. maja 2000. godine i tada su pronađeni ostaci najmanje jednog tijela, koje nije identifikovano.

Ova komisija je u periodu od 21. avgusta do 1. septembra 2001. godine na Kazanima ekshumirala više dijelova skeletnih ostataka, a DNK analizom utvrđeno je da jedan fragment kosti pripada Marini Komljenac, koja je zajedno sa suprugom Radoslavom nestala sredinom 1993. godine u sarajevskom naselju Bistrik.

Mandić ističe da je u postupku, koji je svojevremeno vođen pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, utvrđeno da je, prema izjavama počinilaca, jedan broj lica koja se traže mučen i ubijen na lokalitetu Kazani iznad naselja Boguševac, kao i da su njihova tijela bačena u jamu Kazani.

"Ta lica i sada se vode kao nestala, a riječ je o Erginu Nikoliću, Marini i Radoslavu Komljenac i Zoranu ili Miodragu Vučuroviću. Pretpostavljamo da su ubijeni i bačeni u Kazane i Desanka Pejović sa Bistrika, Nenad Lojović i Marina Nevstrujev koji su živjeli na adresi Dimitrija Tucovića 4, Ratko Kusmuk i Branko Ristić, koji su nestali na Čolinoj kapi na Trebeviću 5. avgusta 1992. godine i Radojka Bošnjak iz Ulice Trčivode 19, koja je nestala u junu 1992. godine", rekao je Mandić.

On je potvrdio Srni da je Institut za nestala lica BiH predložio Tužilaštvu BiH da za ponovnu ekshumaciju na Kazanima angažuje Zavod za sudsku medicinu iz Banjaluke, a da pronađeni skeletni ostaci bud prevezeni u Spomen-kosturnicu u Miljevićima, u opštini Istočno Novo Sarajevo.