Mančester junajted i Ajaks u finalu Lige Evrope

• 12.05.2017. 07:32

Holandski tim poražen u revanšu polufinala od Liona sa 3:1 (2:1), dok je susret na „Old Trafordu“ između Mančestera i Selte završen remijem – 1:1 (1:0). U finalu Lige Evrope sastaće se fudbaleri Mančester junajteda, koji su u polufinalu eliminisali Seltu, i Ajaksa koji su u dvomeču bili uspješniji od Liona.

Junajted će pokušati da osvoji jedini trofej koji mu nedostaje, ali i da se plasira u Ligu šampiona kroz koju će teško uspjeti da se domogne kroz domaći šampionat. Sa druge strane holandski predstavnik će se boriti da po drugi put slavi u drugom po rangu evropskom takmičenju koje je osvojio i davne 1992. godine.

Lion, kom je bila potrebna pobjeda od tri gola razlike, bio je opasniji na početku meča, ali Lakazet i Valbuena nisu uspjeli iz prekida da savladaju protivničkog golmana. Kazna za te promašaje je stigla u 27. minutu kada je Ajaks poveo golom Kaspera Dolberga. Danac je, nakon što ga je proigrao Junes, ušao u kazneni prostor, a zatim iskosa sa lijeve strane savladao Lopeza.

Francuski predstavnik je do odlaska na odmor uspio da preokrene rezultat i vrati nadu da njihov tim može da načini veliki preokret i izbori produžetke. Najprije je Ligt oborio Valbuenu u kaznenom prostoru, a Francuz je bio precizan sa „bijele tačke“. Isti fudbaler je bio precizan i u posljednjim trenucima prvog poluvremena kada je nakon asistencije Fekira sa metar-dva ponovo savladao protivničkog golmana.

Van der Bek je desetak minuta imao veliku priliku da izjednači i osigura plasman svom timu plasman u finale, ali je pogodio prečku. Kazna za taj promašaj je stigla u 81. minutu kada je Rašid Gezil glavom postigao treći gol, poslije dodavanja Ribusa, nakon samo četiri minuta provedena na terenu.

Lionu je bio potreban još jedan pogodak da načini veliki preokret i izbori produžetke, ali Lakazet i Korne nisu iskoristili dobre prilike da anuliraju prednost Holanđana.

Junajted je do prednosti došao u 17. minutu pogotkom Manuela Felainija. Rašford je odlično centrirao sa lijeve strane, a Belgijanac je umakao svojim čuvarima i glavom sa pet metara savladao Serhija Alvareza. Španski tim, za koji je od početka igrao naš reprezentativac Nemanja Radoja, imao je dvije izgledne prilike da izjednači do poluvremena. Prvo je Pablo Ernandez sa 20-ak metara šutirao pod prečku, ali je protivnički golman izbacio loptu u korner. Nakon toga je pokušao i Sisto, ali je lopta nakon njegovog udarca završila pored gola.

Napadi Selte su se isplatili u 85. minutu golom Fakunda Ronkalje glavom nakon centaršuta Bongonda. Gosti su u zaustavnom vremenu imali stopostotnu šansu za preokret i plasman u prvo evropsko finale ikada, ali je Guideti bio neprecizan.