Ljekovita svojstva paprati

  • 19.03.2015. 10:51

Korjen slatke paprati ili oslada čvorast je i raste na samoj površini zemlje kao puzavica, a može da dostigne visinu do jednog metra.

Listovi ove paprati su kožasti i perasti, sa duboko urezanim režnjevima koji su prema vrhu sve kraći.

Korjen je debeo, mesnat i slatkog ukusa. U proljeće ili ranu jesen sabiraju se izdanak i korjen biljke stare barem četiri godine i suše se na umjerenoj temperaturi.

Slatka paprat ili oslad koristi se u liječenju prehlade i kašlja, pospješuje izlučivanje žuči iz mokraće. Preporučuje se u slučaju otečene slezine, hroničnih upala, bolesti jetre, želuca i bubrega.

Ljekovitost paprati

Paprat je veoma rasprostranjena biljka koja u grupama raste na vlažnim i sjenovitim mestima, u šumama i na kamenitim obroncima.

Protiv upale žučne kese

- 20 g slatke paprati

- 20 g kantariona

- 20 g divlje nane

- 20 g rosoposa

- 20 g muške i ženske bokvice

- 20 g korena čička

- 20 g bobice smreke

- 20 g imele

- 20 g kunice

Priprema: Biljke usitniti i pomješati. U posudu staviti pet grama mješavine i preliti litrom ključale vode, poklopiti i ostaviti da se ohladi. Hladan čaj procjediti i popiti.

Napomena: Trudnicama se ne preporučuje uzimanje čaja od paprati jer može da izazove pobačaj.

Ukus paprati u prvom trenutku je slatkast, dok kasnije postaje opor i gorak. Ljekovitost ove biljke odavno je poznata, sadrži eterična ulja, masne materije, šećer, tanin, skrob, smolu.

Paprat cvjeta od juna do septembra, a tada se i sakuplja, dok se u rano proleće bere rizom, koji je tada najlekovitiji. Osim izdanka, u lekovite svrhe upotrebljava se i sjemenka.

Čaj protiv alergija

Cijele stabljike šumske paprati suše se na promaji, u hladovini, da bi biljka ostala zelena.

Jednu kašiku isjeckane paprati prokuvati u 200 ml vode i zasladiti medom po ukusu. Piti 15 dana tri puta dnevno. Ovaj čaj leči sve vrste alergija.

Korjenom paprati postižu se vrlo dobri uspjesi u liječenju početne tuberkuloze kod mladih osoba, kod skrofuloznih oboljenja, kao otečenih žljezda i dr.

To liječenje mora da propiše i kontroliše ljekar. Grč od pisanja otklanja se uspješno višekratnim masiranjem eterskim ekstraktom korena. U narodnoj medicini obična paprat važi za dobar lijek protiv reume.

Iz jedne knjige iz 18. veka

Ljeti se naberu listovi paprati, povežu u svežanj i objese na tavan da se dobro osuše. U vrijeme berbe voća stave se tako osušeni listovi na police sa voćem u provjetrenom i suvom podrumu. Na te listove stavlja se samo jedan red voća, pa se tako spremljeno voće dugo drži svježe i zdravo i nije tako brzo podložno kvarenju koje nastaje kao posljedica skladišćenja. Listovi se sledeće godine moraju obnoviti.

Kupka od paprati

Kupka iz uvarka svežih listova paprati odlično pomaže kod reume. Poslije kupke se i bolna mesta trljaju ekstraktom od korjena paprati. Nakon kupke potrebno je mirovanje u krevetu. Neposredno ispod čaršava stavljaju se suvi listovi paprati kao lijek protiv reume i bolova kičme. Ta podloga od listova mora da se češće obnavlja.