Kornišoni propadaju, krušku utovara ko god stigne

  • 23.08.2016. 18:45

“Kornišone definitivno nema ko da otkupi”, u glas poručuju povrtlari iz Republike Srpske. Na tone krastavaca ostaće da istrune na deponijama jer su propali posljednji pokušaji da viškove otkupe domaće firme. Pošto nema zainteresovanih za robu koja danima propada – proizvođačima prijeti potpuni bankrot.  

"Doći će do pada proizvodnje. Odnosno,  proizvođači će biti u gubitku a to bi onda značilo da sljedeće godine oni neće ući u takvu proizvodnju", kazao je   Branko Mastilo, predsjednik Udruženja povrtlara RS.

Prošle sedmice pegovori su počeli u Ministarstvu poljoprivrede ali su propali već u narednim danima. U banjalučku “Vitaminku” došao je jedan šleper sa robom ali je vraćen jer su kornišoni bili u katastrofalnom stanju. Problem je što ova kultura, nakon branja, mora gotovo odmah u obradu. Otkupljivači savjetuju povrtlare: “Potrebna vam je bolja procjena tržišta.”

"Mi stalno upozoravamo da je ova svjetska utakmica vrlo nepovoljna za nas zato što vi morate sa jugom da se takmičite na pisti gdje je formula. Vozi se ferari, vozi se mercedes, BMW i tako dalje. Tako je otprilike i u našoj privredi", kazao je Žarko Mikić, direktor “Vitaminke” Banjaluka.

Zato voćari trljaju ruke. Otkup viškova je dogovoren - iako po, kako tvrde, ponižavajuće niskoj cijeni. Ali bar kruške neće propasti, tvrde proizvođači. Viljamovku utovara ko stigne, uglavnom za rakiju.

"Ovdje se radi o neke dvije tone krušaka za rakiju. Došli su ljudi koji vole malo guštati, oćeifiti. Došli su i kupili su dobru robu za dobru cijenu", kazao je Mihajlo Dojčinović, proizvođač iz Jablanice kod Gradiške.

Uz viljamovku, otkupljivačima je interesantna i kruška “Santa Marija” koja više ne može da stoji ni na grani, ni u hladnjačama. Procjene iz Ministarstva kažu da je ukupan višak prozvedenog voća oko 690 tona.

"To će se kretati cirka između 70 i 100 vagona što 'Santa Marije' i viljamovke. 'Santa Marija' je u većoj količini propala pošto proizvođači nisu željeli ni da je kupe, ni da je beru. Ostavili su je na grani čak da bude sa njom šta bude pošto je 20 feninga jako mala cijena", rekao je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.

Dodatni problem voćarima predstavlja i blokada izvoza na rusko tržište koje traje od početka mjeseca. Zbog toga, planirane pošiljke danima stoje u hladnjačama - zajedno sa viškovima voća. Pošto Rusi još nisu objavili rezultate inspekcije a zabrana izvoza potraje do ko zna kad – lako može da se desi da ono što je planirano da ide preko granice na kraju završi u  domaćim kotlovima za rakiju.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:15 Бизнис клуб (Р)

    Бизнис клуб (Р)

  • 12:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 12:55 Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)

    Емисија: Имате ријеч са Милијаном Кос (Р)