Koliko Srpska plaća za lobiranje u inostranstvu?

  • 01.03.2018. 19:41

Koliko plaćamo lobističke kuće i koji su efekti lobiranja, tema je zbog koje se ministar ekonomskih odnosa i regionalne saradnje ponovo našao na udaru opozicije.

Zlatan Klokić  došao je u parlament da predstavi informaciju o svojim aktivnostima u oblasti regionalne  saradnje a onda je od njega zatraženo da položi račune. Zašto kriješ izvještaj koliko Srpska plaća osam lobistićkih kuća u Americi pitao je Dragan Čavić. Tvrdi da je Vlada  potrošila  18 miliona dolara na lobiste sumnjive reputacije.

"Mene fascinira odbijanje resornog ministarstva i ministra da konačno dobijemo precizan odgovor na šta su pare potrošene i kakvi su efekti lobiranja. Ako se radi o stvarima za koje javnost ne treba da zna poslanici mogu da znaju i ta sjednica može biti zatvorena za javnost", rekao je Dragan Čavić, predsjednik NDP-a.

"Sigurno Sjedinjene američke države nisu mjesto gdje se može prati novac. Postoje određena zakonska graničenja za dostupnost tih informacija javnosti ali sve je urađeno u skladu sa procedurom i na to je saglasnost dala  Vlada i predviđena je stavka u budžetu", rekao je Klokić.

Na kraju je pao dogovor da ministar o svemu položi račune sutra  u 14 časova na sjednici Odbora za evropske integracije koja će biti zatvorena za javnost. Poslanici bi trebali dobiti informacije o efektima lobiranja i radu predstavništava Srpske u inostranstvu. Ponovo su potegli pitanje postojanja predstavništva u Izraelu a onda je ministar izvukao keca iz rukava.

"Obzirom da je glavna priča bila od ambasadorice BiH u Izraelu da predstavništvo RS ne postoji,  ambasadorica je prije mjesec dana bila na sajmu koje je organizovalo Predstavništvo RS u izraelu zajedno sa turističkom organizacijom", rekao je Klokić.

"Ono što se sada tvrdi jeste da postoji predstavništvo ali kao d.o.o, kao društvo sa ogranićčenom odgovornošću, pa se psotavlja pitanje kako je vlada RS mogla osnovati jedan privredni subjekat u Izraelu", izjavio je Davor Šešić, poslanik SDS-a u NSRS.

Na kraju je vlast uzvratila i postavila pitanje efekata putovanja  ministra inostranih poslova BiH Igora Crnatka. I jedni i drugi tumačili su trenutno stanje u međunarodnim odnosima a rasprava oko toga ko je kompetentan da komentariše međunarodne prilike trajala je pet sati.

"Nemojte molim vas da držite predavanja iz onoga iz čega niste kvalifikovani", komentarisao je Slavko Dunjić, poslanik Kluba SDS-K u NSRS.

"Netačna vam je kvalifikacija da baš ne mogu da govorim o ovome. Međunarodna politika kod profesora Simića sedam, međunarodna bezbjednost kod profesora Šolaje devet, međunarodne organizacije kod profesora Šolaje osam, diplomatija kod profesora Srđe Trifikovića osam", odgovara Goran Đorđić, poslanik  SDS-a u NSRS.

Vladajući su se uzvratili tezom da je opozicija svu nestručnost pokazala izborom kadrova u diplomatsko konzularnoj mreži BiH i ponovo se vratili na slučaj Slavka Vučurevića. Informaciju o aktivnostima Srpske u oblastima regionalne  saradnje ostala je u drugom plani iako je na kraju usvojena većinom glasova.