Kočićev dan u Beogradu: Pisci s obje strane Drine o narodnom tribunu

  • 22.08.2017. 14:36

Delegacije udruženja književnika Srbije i Republike Srpske, gradova Beograda i Banjaluke, zavičajnih udruženja i Predstavništva Srpske u Srbiji položile su danas vijence na grob Petra Kočića u Aleji velikana u Beogradu čime je obilježen početak "Kočićevog dana u Beogradu" i poslata poruka da Kočićevo djelo živi i danas i da pripada cijelom srpskom narodu.

Predsjednik Udruženja književnika Srbije Radomir Andrić rekao je da su sloboda i jezik temeljne vrijednosti Kočićevog djela, ali i srpskog naroda iz kojeg je on potekao i za koji se do kraja borio svojim perom i kao narodni tribun.

"Kočićevo delo je neponovljiv putokaz. Ono za šta se borio u svoje vreme aktuelno je i danas i prepoznato kroz težnju srpskog naroda da živi na svome. NJegovi junaci David Štrbac, Simeun Đak i Prota Mrčajski su, u stvari, likovi naših predaka i ono što smo mi i danas", naglasio je Andrić.

On je dodao da u Kočićevom djelu posebno fascinira njegova svijest o jeziku kojim je govorio i na kome je stvarao.

"Pročitajte samo njegovu `Molitvu`. Pogledajte koliko mu je njegov srpski jezik značio i koliko je bio svestan da je jezik ono što nas identifikuje. Kočić je ono što nas ujedinjuje danas ma gde živeli i čini piscima srpskog jezika i kulture", rekao je Andrić.

Predsjednik Udruženja književnika Republike Srpske Predrag Bjelošević istakao je da je Kočić dao život za srpstvo i da je od izuzetne važnosti da se njegova djela što više proučavaju i u Republici Srpskoj i u Srbiji.

"Sve ideje u njegovim djelima i njegovi istupi kao narodnog tribuna nose poruku slobode za srpski narod koja može biti ostvarena samo kroz njegovo jedinstvo", rekao je Bjelošević.

Predsjednik Udruženja "Zmijanje" Vinko Lolić poručio je da je Kočićevo djelo trajna inspiracija za sve koji se bore za svoj identitet i slobodu i svojevrsna zadužbina njegovim Krajišnicima, ali i cjelom srpskom narodu.

"U vrijeme brojnih falsifikata i nametenja veoma je značajno sjetiti se kako se Kočić borio za srpski jezik", rekao je Lolić.

On je naglasio da institucije Republike Srpske i Grada Banjaluka moraju iznaći sredstva da Kočićeva zadužbina, koja je ponuđena na prodaju, iz Beograda bude premještena u Banjaluku, te da se nikako ne smije dogoditi da ona završi u Sarajevu.

Vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku grada Banjaluka Natalija Trivić izjavila je da je Kočić veličina koja zaslužuje izuzetnu i stalnu pažnju.

Ona je naglasila da se Kočićev lik i djelo ne mogu vezivati samo za "Kočićev zbor" koji je postao brend i prestižna turistička manifestacija koje svake godine u posljednjoj sedmici avgusta okupi na desetine hiljada turista, već mu se treba vraćati svakodnevno i učiti od njega, ne samo čitajući njegova djela nego i kroz njegovo političko djelovanje.

(Srna)