Ko se još sjeća antikoruptivnog kluba u Narodnoj skupštini

  • 03.12.2017. 19:31

Za pola godine rada uložili su 14 amandmana na predložene zakone, a samo dva su im prihvaćena. I to je otprilike rezime dosadašnjeg djelovanja antikoruptivnog kluba Narodne skupštine.

Aktivni su bili ljetos, prvog dana osnivanja, ali od tada se nisu oglašavali. Jedan od osnivača kaže da, ipak, rade nešto.

"Jedna ideja koja mislim da je bila i još uvijek je korisna antikoruptivni poslanički klub koji je okupio jednu grupu narodnih poslanika koji želi da na jedan potpuno novi način se bavi temom antikorupcije. Bilo je sastanaka, bilo je sjednica", rekao je neformalni antikoruptivni klub u Narodnoj skupštini RS Branislav Borenović.

U parlamentu nemaju podatke o broju sastanaka i sjednica – jer su osnovani kao neformalni klub - pa samim tim nisu ni dobili kancelariju, sekretaricu i vozača. U kolu ih je za sada osmorica – i uz Admira Čavku iz Domovine, svi su iz opozicije. Podršku za borbu protiv korupcije uglavnom dobijaju od kolega iz istih stranaka.

"Ovaj odbor je jednostavno taj koji treba da prikupi dodatnu dokumentaciju, da da svoje sugestije kako i na koji način jednostavno da se borimo protiv te pošasti", rekao je poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Milan Švraka.

Ako je suditi prema dosadašnjem poslu, jedino što im, za sada uspješno ide je rotacija predsjedavajućeg kluba svaka tri mjeseca. Od dosadašnjih aktivnosti, mogu se izdvojiti i lobiranja da im se priključe poslanici iz vlasti. Kao najveći bundžija u SNSD-u pozivnicu je dobio Drago Kalabić – ali im se zahvalio jer tvrdi da tu, nisu čista posla.

"Mislim da je milion tih takvih prolaznih ideja. Nije ona naišla, izgleda, na plodno tlo, jer poslije nisam oko toga ništa čuo da se zanimljivo dešavalo. Pretpostavljam da je to dio ovih udruženih aktivnosti usmjerenih na kriminalizaciju Republike Srpske", rekao je poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS Drago Kalabić.

Kako bilo, antikoruptivni klub je osnovan i radi na prijateljskoj bazi, baš kao što je to slučaj sa nekim klubovima u Srbiji. Čak i da to hoće, članovi ne mogu biti dio bilo kojeg radnog tijela Parlamenta i nemaju pravo odlučivanja.