Ko će preuzeti odgovornost za muzej koji prokišnjava?

  • 20.03.2017. 19:42

"Ili ga zatvorite ili ga popravite!", kažu kulturnjaci koji se, tvdre, stide što u Muzeju Repubike Srpske na sve strane stoje plastične kante koje skupljaju kišnicu.

Kada muzejski radnici odu kućama, portir bdi nad vijekovima starim eksponataima i moli Boga da ne padne kiša, a kad počne da pada, sve redom obavještava da dođu i spasavaju šta se spasti da.

"Nikoga ne ostavlja ravnodušnim kad nam dođu djeca ili bilo kakva druga posjeta da mi imamo kante. To je problem koji je star, veoma dugo se probava rješavati, pa ćemo vidjeti šta će se dešavati dalje", ispričao je Vladimir Đukanović, muzejski savjetnik i entolog.

Vlasti, sa svih nivoa, ne djeluju nasekirano. Pravdaju se imovinsko-pravnim komplikacijama. Muzej Republike Srpke smješten je u prostorijama grada iako je riječ o republičkoj ustanovi koja se finansira iz republičkog budžeta. I dok oni ustanove ko je kome šta dužan Muzej propada.

"Određeni objekti jesu u vlasništvu grada, ustanove su prešle na nivo Republike, ali to ne znači da je grad ostao u obavezi da plaća, već te ustanove koje koriste, moraju i materijalne troškove da odvajaju i popravljaju ono što treba. Inače bismo imali čudnu situaciju, da Republika finansira samo plate i programske djelatnosti, a da grad finansira objekte. Znači ako je neko korisnik on mora i da finansira objekat", poruka je Igora Radojičića, gradonačelnika Banjaluke.

"Ono što smo mi za prvu ruku planirali, to je dakle prioritetno rješavanje imovinsko-pravnih odnosa i izrada elaborata o sanaciji krova Doma radničke solidarnosti u kojoj su smještene tri republičke ustanove. Neophodan je dogovor ministarstva i grada kako bismo pronašli zajedničko rješenje koje će biti na zadovoljstvo svih nas", rekla je Tanja Đaković, pomoćnik ministra za kulturu.

Dok se vlasti ne dosjete, poentira opozcija. PDP-ov odbornik i predsjednik Savjeta za kulturu, Draško Stanivuković, nakon priloga ATV-a, nudi rješenje.

"U slučaju da oni to ne urade, a imaju puno para, ja vam obećavam kao odbornik da ću opet sa udruženjima građana, građanskom inicijativom i građanima skupiti taj novac, uraditi to za muzej pa nek vide onda ko i kako radi i ko voli grad što je najvažnije, a ne samo da se pretvara da voli", kaže Draško Stanivuković, predsjednik Savjeta za kulturu pri Skupštini grada Banjaluka.

Nacrt strategije razvoja kulture do 2022. godine trebalo bi da se nađe pred poslanicima Narodne Skupštine Republike Srpske već u aprilu. Iz ministarstva kažu da će od njegovog usvajanja zavisiti i rješavanje problema sanacije krova Doma radničke solidarnosti. Dotad bi, kogod uđe u Muzej, mogao da se saplete - o kante.