Klinički centar Sarajevo: Otklanjanje kvarova na aparatu za zračenje do kraja sedmice!

  • 14.06.2017. 16:35

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) oglasio se saopštenjem za javnost nakon jučerašnjih protesta pacijenata s Klinike za onkologiju. Iz KCUS-a ističu kako nisu tačne tvrdnje da je 150 pacijenata dobilo otpusno pismo.

"Za dva pacijenta su u ponedjeljak napisana otpusna pisma s preporukama za nastavak radioterapije u drugom centru, a zbog nemogućnosti provođenja radioterapijskog tretmana u tom trenutku na Klinici za onkologiju KCUS-a usljed kvara aparata za zračenje. Posebno ističemo da otpusnice za pacijente ne potpisuje menadžment KCUS-a, niti je ijednu potpisao", stoji u saopštenju za javnost koje potpisuju šef Klinike za onkologiju Semir Bešlija i direktorica Internističke discipline Senija Rašić.

U saopštenju se dalje navodi da je nakon jučerašnje vanredne situacije obavljen detaljan razgovor s pacijenticama na Ginekološkom odjelu Klinike za onkologiju, a kojima su detaljno obrazloženi razlozi pauze u planiranoj radioterapiji te im je saopšteno da KCUS aktivno radi na rješenju problema.

"Ovlašteni serviser je dao obećanje da će kvar biti otklonjen do kraja ove sedmice. Klinika za onkologiju raspolaže sa dva stara linearna akceleratora, od kojih je jedan nabavljen 2004. godine, a drugi 2011. godine. U posljednjoj godini je KCUS za održavanje medicinske radijacijske opreme izdvojio sumu od 922.176 KM ovlaštenom serviseru za navedenu medicinsku opremu Simens, dajući prioritet rješavanju tretmana onkoloških bolesnika", piše u saopštenju.

Dalje navode da je ovakva situacija velikim dijelom uslovljena nepravovremenim rješavanjem ovog problema od ranijih menadžmenata KCUS-a. Ističu da je KCUS poduzeo aktivnosti na nabavci novog linearnog akceleratora unazad nekoliko mjeseci i da je u fazi njegove nabavke.

"Inače, ovakvi kvarovi nisu ništa neuobičajeno i dešavali su se i ranije u KCUS-u, ali i u Tuzli, Zenici i Mostaru. Želimo napomenuti da kroz Odjel za radijacijsku onkologiju KCUS-a radijacionu terapiju prima između 130 i 150 pacijenata dnevno te da Klinika za onkologiju zbrinjava pacijente iz nekoliko kantona, s posebnim naglaskom na dio pacijenata iz ZDK, iako Kantonalna bolnica Zenica raspolaže linearnim akceleratorom. Takođe, Odjel za radijacijsku onkologiju zbrinjava i pedijatrijsku populaciju iz većine kantona, uključujući i Kanton Tuzla koji takođe ima Centar za radioterapiju u okviru UKC Tuzla", stoji u saopštenju.

Iz KCUS-a navode da će po popravku linearnog akceleratora Klinika za onkologiju raditi u tri smjene kako bi se planirani raspored liječenja pacijenata odvijao bez zastoja. Ističu da je za 42 pacijenta isplaniran ubrzan kurs zračenja sa softverskim preračunavanjem doze, tako da će biti ispoštovana planirana optimalna doza radioterapije.

"Napominjemo da se ovakve situacije dešavaju i u drugim centrima regije zbog preopterećenosti visokosofisticirane opreme. I Institut za onkologiju Ljubljana ima 13 linearnih akceleratora na približan broj stanovnika FBiH pa samim tim i istu incidencu, tj. broj novonastalih malignih bolesti. Shodno tome, na ovaj obim pacijenata, Klinika za onkologiju bi trebala raspolagati sa minimalno četiri linearna akceleratora", zaključuju iz KCUS-a.

(Klix)