Karan: Pravosuđe BiH treba da bude nezavisno

  • 22.12.2017. 20:13

Zrelost ili nezrelost društva pokazuje se time da li donosi svoje zakone za svoje građene. Što se Bosne i Hercegovine tiče, to i nije slučaj, poručuje danas ministar pravde Srpske sa banjalučke konferencije o stanju u pravosuđu.

"Riječ je o nametnutim zakonima, definitivno sam siguran da je epoha nametanja zakona prošla. Definitivno mislim da građani i narodi u BiH, u njenim entitetima i Brčko distriktu, imaju dovoljno snage i dovoljno znanja da sami donose svoje zakone", rekao je ministar pravde Anton Kasipović.

Sve dok ne bude strukturalnog dijaloga, situacija neće biti bolja, dodaje Kasipović. A da se posljednjih godina znatno pogoršala, najviše po pitanju presuda srpskom narodu za ratne zločine, uvjeren je i izaslanik predsjednika Srpske.

"Pravosuđe BiH treba da bude nezavisno i profesionalno kao svako pravosuđe, pravosudni sistem, s jedne strane, s druge strane treba da bude temelj prava i pravde države i vladavine prava. Po mišljenju nas iz RS ono nije nezavisno, ono je upravo zavisno", rekao je izaslanik predsjednika RS Siniša Karan.

Nešto optimističniji je ministar pravde BiH. Uvjeren je da ima mnogo onih koji odgovorno rade svoj posao i da bi njima trebalo dati vjetar u leđa.

"Ja ne bih toliko govorio o nezadovoljstvu, odnosno ne bih govorio o lošim stvarima pravosuđa jer bih mogao govoriti tjedan dana o tom pitanju, mislim da trebamo istaknuti i dati podsticaj svima onima koji rade dobro i odgovorono unutar pravosuđa da ih ohrabrimo kako bi nastavili sa svojim predanim radom dalje", rekao je ministar pravde BiH Josip Grubeša.

Novi zakon, jer je postojeći nedovoljno precizan, trebalo bi da riješi mnoge probleme sa kojima se pravosuđe u BiH godinama suočava, čulo se na konferenciji koju je organizovao pokret Pozitivna Srpska. Učesnici su se, na kraju, složili da se, posebno presudama za ratne zločine, podstiče nacionalna netrpeljivost, ali su, kažu spremni da se protiv toga bore.