Kako su investicioni fondovi tužili sami sebe i uzeli milione?

  • 04.01.2018. 19:21

Za hiljade građana iz čuvene vaučer privatizacije neće ostati ništa, jer direktori pokušavaju očerupati imovinu investicionih fondova, upozoravaju u Udruženju malih akcionara.

Kažu da većina društava koja upravljaju tim fondovima pokušavaju izvući milione prije nego što po novom zakonu budu morali ispalatiti akcionare. Na sceni je kažu apsurdna situacija gdje direktori tuže sopstvene fondove za nezakonito umanjenu proviziju, a onda se na sudu nagode sami sa sobom.

Tako sud nema mogućnosti nego da presudi u njihovu korist, a na štetu hiljada malih akcionara.

"Mislim da bi sudije nadležnih sudova trebalo da imaju u vidu ovu situaciju da su i sa jedne strane i sa druge strane praktično ista lica.To je, neću reći, samo neetički nego budući da opet ponavljam oni zastupaju samo sebe, radi se o situaciji u kojoj je ovo bukvalno ozakonjena pljačka kad moram tako reći", kaže Siniša Božić, predsjednik Udruženja akcionara investicionih fondova.

Kao primjer navode društvo za upravljanje Euroinvestment fondom koje je tužilo sopstveni fond za milion maraka, a onda u ulozi tuženog priznalo krivicu.

Isto su, kažu, uradili Polara i Jahorina fond koji su odlučlili da se ne oglašavaju, a advokat Euroinvestmenta poručuje da svoje pravo akcionari nisu iskoristili na skupštini. Objašnjava da je Ustavni sud utrvrdio da je od 2007 do 2010. direktorima nezakonito umanjena provizija za vođenje fonda.

Društvo za upravljanje odlučilo je da tuži fond.

"Skupština fonda je rekla da je društvo upravu, da im nije isplaćena ta naknada i da Centralni registar hartija od vrijednosti izvrši obračun te naknade.Nevjerovatno je zašto od 2013. godine, a održavano je toliko skupština, niko se nije bunio na skupštinama od 2011. godine, nego se sad interesantno pojavljuje to pitanje", navodi Miljkan Pucar, advokat Euroinvestment fonda.

U udruženju akcionara kažu da su upravljači fondova istovremeno i akcionari koji mogu da okupe predstavnike 30 odsto kapitala, koliki je cenzus za održavanje skupštine. Hvale upravljače dva najveća fonda Kristal i Cepter koji su se odrekli tužbi i ušli u proces otvaranja. To znači da će akcionari ovih fondova uskoro moći da se naplate po neto vrijednosti imovine, koja je znatno veća od tržišne cijene akcija na berzi.

Ipak mnogi fondovi ne mogu da se otvore dok se ne okončaju tužbe direktora. Kad se oni naplate procjene su da će imovina fondova biti manja za oko 20 odsto.