Kako je finansirana predizborna kampanja u RS?

  • 22.01.2017. 19:18

Za prošle izbore najviše para političkim partijama dala je tvornica obuće Sportek iz Kotor Varoša. Dvadeset hiljada SNSD-u i po deset SDS-u i PDP-u, i to je ujedno i najveći donator izborne kampanje. Firma nema nikakve poslove sa opštinom, kažu u kotorvaroškom SDS-u a ovu pomalo čudnu situaciju objašnjavaju dugogodišnom saradnjom.

Ipak su iznenađeni što je suparnički SNSD dobio duplo više.

"Ni ja to nisam znao dok nisu objavljeni podaci, ali oni su rekli da će pomoći izbornu kampanju svih političkih opcije. U kontinuitetu sarađuju sa svim političkim opcijama i lokalnom vlasti bez obzira koja je politička opcija", rekao je Nedeljko Glamočak, predsjednik OO SDS-a Kotor Varoš.

Osim ove firme gotovo ni jedna nije dala veće pare za izbornu kampanju a najviše uglavnom budžetskog novca potrošili su SNSD i SDS. Po zakonu, partijama je zabranjeno da primaju donacije od firmi koje imaju bilo kakav sklopljen posao sa državom. Iz nevladinog sektora više puta su upozorili da stranke kriju svoje stvarne finansijere, ali u PDP-u kažu da nije tako.

"Nemamo neke velike donacije, nismo ih ni imali ranije. PDP je imao jednu od skromnijih kampanja, a naročito u odnosu na rasipanje SNSD-a", istakao je Nenad Vuković, član Predsjedništva PDP-a.

Sudeći po izvještaju SNSD se za prošle izbore nije rasipao. Sve su platili novcem poreskih obveznika koji im pripada po zakonu. Niko drugi nije imao interes da ih pomogne, čak ni istaknuti članovi stranke koji su do sada redovno davali po 10 hiljada maraka. Generalni sekretar kaže da nije bilo potrebe za tim jer je uveo finansijsku disciplinu.

"Ove godine nam to nije bilo potrebno. Imali smo mnogo bolje prihode nego prethodnih godina od strateških članarina", izjavio je Luka Petrović, glavni sekretar SNSD-a.

SNSD ima 170 hiljada članova ali je članarinu platilo njih 1200. Dosta nelogičnosti ima i u finansijama SDS-a. Nema puno donacija privatnih firmi, ni istaknutih funkcionera. Samo je lider banjalučkog SDS-a, Predrag Vulin dao 700 maraka dok su bivša portparolka Jelena Dabarčić i bivši generalni sekretar Vlado Babić, stranci donirali po maksimalno dozvoljenih 10 hiljada. Kuriozitet je novoosnovane Ujedinjene Srpske koja nije imala prihode iz budzeta, ali je par ljudi bliskih Nenadu Stevandiću uspjelo da sakupi 100 hiljada maraka.

"Nismo korisitli novac poreskih obveznika i isto tako smo jedni od prvih možda čak i jedini koji su objavili svoj finansijski izvještaj čak u toku kampanje. Mi smo većinom naše prihode dobijali od donacija i od naših prijatelja stranke", kazao je Neven Stanić, generalni sekretar Ujedinjene Srpske.

Prijatelja stranke nije imao DNS. Prošle godine revizori CIK-a uhvatili su ih da se finansiraju iz zabranjenih izvora, odnosno od firme koja je imala sklopljene poslove sa gradom Prijedorom. Ove godine novac su primali samo od svojih članova. Najveći donatori DNS-a su sekretar skupštine Marko Aćić i prvi čovjek Turističke organizacije Banjaluke, Ostoja Barašin.