Kako da spremate tjestenine kao pravi Italijan?

  • 27.05.2015. 15:07

Podrazumijeva se da svaki Italijan zna kako da spremi klasičnu pastu sa sosom od paradajza. Ipak, oni vještiji znaju trikove koji će učiniti da vaše tjestenine budu savršene.

Dva odlična kuvara, Rikardo i Stefano Kasiragi Paleari savjetuju kako da napravite najbolju tjesteninu sa sosom od paradajza koju ste u životu probali.

Prije svega, treba napraviti sos. Naspite malo maslinovog ulja i sitno sjeckan crni luk u tavu. Ispržite luk dok ne postane zlatne boje i dodajte oko 800 grama sitno sjeckanih paradajza. Posolite i krčkajte sos 10 minuta.

U veliki lonac pun posoljene ključale vode dodajte pastu. Uz sos od paradajza tradicionalno se koriste špagete. Zapamtite, tjesteninu dodajete tek kad voda počne da ključa i promiješajte.

Probajte pastu nešto prije isteka vremena kuvanja označenog na pakovanju, kako biste provjerili da li je gotova. Špagete treba da su “al dente”. Procijedite kad ocjenite da je gotova.

Dodajte špagete u sos i promješajte. Preko dodajte svježe rendan parmezan ili Grana Padano.

To su osnove ovog recepta, ali Rikardo i Stefano preporučuju još neke trikove koji će pastu u paradajz sosu učiniti “baš italijanskom”.

Dodajte malo svježeg bosiljka

spageti2

 

Stavite pregršt listova bosiljka (oko 10 grama po čovjeku) u blender ili avan, a zatim mu dodajte malo vode u kojoj su se kuvale špagete, malo ulja i soli. Usitnite dok ne dobijete glatku smjesu. Dodajte pasti sa paradajzom.

Značaj dobrih sastojaka

spageti3

Kod svih jednostavnih jela, ključ je u odabiru sastojaka. Treba da koristite integralnu pastu i sezonske sastojke. Italijani obično kupuju namirnice od lokalnih proizvođača, pa ako imate priliku, učinite isto.

Kako da pasta bude “al dente”?

Unutrašnji dio tjestenine treba da je kuvan i da je pasta blago elastična. Doslovno značenje izraza “al dente” je “kuvano do tačke da tjesteninu možete da pregrizete”. U suprotnom dobijate pretvrdu ili prekuvanu pastu koja se doslovno rastopi u ustima.

Najbolji način da ocijenite da li je gotova je da je probate prije vremena kuvanja označenog na pakovanju. Ukratko, ne vjerujte uvijek onom što piše, jer vrijeme kuvanja zavisi od mnogih faktora – od kvaliteta vode, do spoljne temperature.

Kakvu vrstu lonca treba koristiti?

Najbolji izbor je širok i plitak lonac, u kom se špagete neće izlomiti. U njega treba sipati po litar vode na svakih 100 grama testenine. Prije nego što proključa, dodajte 10 grama soli po litru vode, za kasnije pastu koja vam odgovara.

Sos od paradajza nije jedina opcija

pasta4

Upamtite da je ključ italijanskih tjestenina u jednostavnosti. Italijani uglavnom jedu tjestenine bez ikakvog sosa, prelivene maslinovim uljem i posute parmezanom.

Ako nemaju sira, koriste nasjeckane bademe i bilje. Uvijek koristite ono koje je najsvježije.

Korisno je imati i sušene paradajze koji transformišu ukus tjestenine u trenutku. Osim toga, možete je posuti kaparima.

Parmezan ili pekorino?

Neki bi rekli da je najbolji sir za tjestenine parmezan, ali pekorino je takođe odličan izbor. Takođe, od nedavno ga možete kupiti u svim bolje snabdjevenim prodavnicama. Dobar izbor su i različite samljevene sjemenke – lan, suncokret, susam...

Kako da pripremite tjestenine za zabavu?

pasta5

Pasta se smatra idealnim jelom za večere s prijateljima, ali treba da budete oprezni. Nije lako skuvati pastu za mnogo ljudi.

Rizikujete da dobijete prekuvanu pastu ili da imate previše ili premalo sosa. Najbolji rezultat ćete postići ako pripremite pasta salatu, koja se priprema unaprijed. Hladne tjestenine mogu se ukombinovati sa svježim sastojcima, poput kockica paradajza, mocarele i slično.

A sad, buon appetito (prijatno)!