Izbor članova budućeg Fiskalnog savjeta RS nemoguća misija

  • 25.10.2016. 19:10

Nakon godinu i po dana od kako ga je obećala, Vlada Srpske nije formirala Fiskalni savjet- samo jedna osoba u Republici Srpskoj ispunjava uslove konkursa.

Magistrati, doktorati, višegodišnje iskustvo u oblasti javnih finansija-nisu bili problem. Ali, uslov da budući članovi Fiskalnog savjeta nisu na nekoj od javnih funkcija i da nisu dio partijskih struktura - rijetki su mogli da ispune.

"Još nismo donijeli odluku da li da idemo sa prijedlogom samo jednog čovjeka koji je predložen, koji ispunjava uslove ili da u cjelosti ponovimo konkurs . To su neke otežavajuće okolnosti na koje ne možemo uticati, a nismo predložili ovo Parlamentu jer kao što znate Parlament nije zasjedao od jula", rekao je  Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

Ni atraktivna plata u Fiskalnom savjetu, na nivou one zamjenika ili savjetnika ministra nije privukla ekonomske stručnjake da požure u partnerstvo s Vladom. U ovakvim fiskalnim uslovima nije ni čudo- poručuje bivši premijer i profesor na ekonomskom fakultetu Dragan Mikerević.

"Prvo, on bi se nalazio između čekića i nakovnja kad god bi izašao sa stanovništva kritike postojećih mjera ekonomske politike ili pretpostavki na kojima se gradi budžet, ili ako bi se usprotivio kredibilnosti nekih analiza, bio bi meta kritika, stručne javnosti sa jedne i Vladinih institucija sa druge strane", rekao je Mikerević.

Republika Srpska vapi sa nezavisnim tijelom, koji bi pratilo stanje u budžetu i javnoj potrošnji- Mikerevićevo mišljenje dijele i ostali ekonomisti. Fisklani savjet bi, tvrde, trebalo da uvede reda u javnoj potrošnji.

"Fisklani savjet bi se morao hitno uvesti, naprosto zato što je situacija u RS takva da fiskalni prihodi nisu dovoljni, da javna preduzeća nemaju nikavu kontrolu prihoda i doprinosa budžetu", rekao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

Formiranje Fiskalnog savjeta bio je dio obećanja iz seta takozvanih reformish zakona Vlade Republiek Srpske. Kao i ona na državnom nivou, ali i po uzoru na one u Srbiji i Hrvatskoj trebalo bi da budno prati stanje u republičkoj kasi, analizira, kritikuje i daje savjete i stoji iza njih. Fislani savjet trebalo bi da ima tri člana i stručnu službu, a mandat bi im trajao pet godina. Raport bi podnosili Narodnoj skupštini Republike Srpske.

  • 22:45 Филм: Хазард (16+)

    '' Филм: Хазард (16+)

  • 00:45 Ноћни програм

    Ноћни програм