Iz bakine kuhinje: Lenja pita sa šljivama

  • 02.08.2015. 09:41

Šljiva potiče iz Azije, a poznata je bila još u starom vijeku. Iz starih zapisa saznajemo da je krasila viseće vrtove Vavilona.

Danas se uzgaja više od 2.000 vrsta šljiva. Osim što je ukusno voće, šljiva nam pomaže kod poteškoća s koncentracijom, jača srce i imunitet te reguliše probavu. Uz sve to, uživati možemo u svježim i suvim plodovima, u posebno ukusnim pekmezima i kompotima, a nadaleko je poznata i prerada šljive u rakiju.

Zaštitni znak bakine kuhinje je pekmez od šljiva. Kuvana u vodi ili vinu s dodatkom šećera, limunove korice i začina može biti izvrstan kompot.

Od vitamina ima najviše beta-karotena (provitamin A), vitamina C, vitamina E, folne kiseline, niacina i vitamina B6, te obilje minerala: prvenstveno kalijuma, zatim fosfora, kalcijuma, magnezijuma, natrijuma, željeza i bakra. Šljiva sadrži i topljiva dijetetska vlakna (pektin), koja djeluju blagotvorno kod sniženja holesterola u krvi i zatvora.

Treba biti oprezan s košticom šljive, koja sadrži tvari koje mogu osloboditi otrovnu cijanovodomičnu kiselinu usljed djelovanja enzima u organizmu.

Lenja pita sa šljivama

Sastojci:

- 2 jajeta,

- 400 g brašna,

- 250 g maslaca,

- 200 g šećera,

- kesica vanilin šećera,

- 1 kg šljiva,

- pola kašičice cimeta i ruma.

Priprema:

Rastopite 50 grama maslaca u tavi, ubacite polutke šljiva i promiješajte. Dodajte polovinu šećera, vanilin šećer, cimet i rum, kratko prokuvajte, skinite s vatre i ostavite da se ohladi. Maslac rukama utrljajte u brašno i sipajte preostali šećer. Dodajte jaja, limunovu koru i umijesite tijesto. Podijelite ga na dva dijela i oklagijom razvijte kore. Položite jednu koru u podmazan pleh i pecite 15 minuta na 180 stepeni. Izvucite iz rerne, rasporedite smjesu sa šljivama, prekrijte drugom korom i vratite u rernu na još pola sata.