Istraga o slučaju "Birač" tapka u mjestu

  • 27.05.2017. 19:56

Ministarstvo unutrašnjih poslova, koordinacioni tim Vlade, tužilaštvo, holandski Eurodžast – niko ne otkriva kad će se istraga o malverzacijama u fabrici glinice “Birač” pomjeriti sa mrtve tačke.

I tako je već četiri godine. U Srpskoj slučaj istražuje posebno odjeljenje republičkog javnog tužilaštva. Da li su i šta otkrili još se ne zna ali iz odgovora dostavljenom ATV-u jasno se vidi da optužnica u slučaju "Birač" još nije podignuta.

"Istraga se vodi protiv više osuminjičenih, odgovornih lica od kojih svi nisu dostupni organima gonjenja. U dosadašnjem toku istrage završena su određena vještačenja, a određen broj lica je ispitan", kažu iz tužilaštva.

Ni policija nema konkretnog odgovora o nastavku istrage. Što se njih tiče, prije četiri godine su završili dva izvještaja i dostavili ih specijalnom, sada posebnom odjelu republičkog tužilaštva.

Kažu da je, po nalogu tužioca, i poslije toga za policiju bilo posla ali ne otkrivaju o čemu se radi. Prvi izvještaj napisali su protiv pet lica među kojima je bivši direktor zvorničke “Alumine” koji je, kako pišu, oštetio preduzeće za 62 i po miliona maraka.

"Drugi izvještaj se odnosi na:
- MINDAUGASA KAZAKEVIČIUSA, bivšeg direktora preduzeća Alumina iz Zvornika: ''Zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja''.
- VIRGINUS VAJEGA, bivšeg direktora Fabrike Glinice Birač iz Zvornika: ''Oštećenje ili povlašćivanje povjerilaca", proučili su iz MUP-a.

Zbog slučaja “Birač” Vlada Srpske formirala je posebni koordinacioni tim na čelu sa ministrom finansija Zoranom Tegeltijom. Tad se tvrdilo da litvanski državljani nisu jedini osumnjičeni ali da još nije vrijeme za otkrivanje osoba iz Bosne i Hercegovine koje su umiješane u čitavu priču. I dok je priča o optužnici na dugom štapu, pričinjena šteta je malo kome sporna.

"Da bi naši građani razumjeli koliko smo izgubili – to je najmanje pola jednogodišnjeg budžeta Republike Srspke. To je preko milijarde", kaže Zoran Pavlović, ekonomski analitičar.

U Banjaluci su istim povodom svojevremeno bili i litvanski istražioci kako bi, zajedno sa predstavnicima Eurojusta, sa kontrolnim organima iz Srpske razmjenili informacije o slučajevima kriminala u zvorničkoj fabrici "Birač", njenim povezanim firmama i nekadašnjoj Balkan investment banci, koji su bili u vlasništvu litvanske grupacije "Ukio". Ni oni ne otkrivaju detalje.

"Nemamo informacije da se slučaj istražuje u saradnji sa Eurodžastom. Ako je zaista tako, Eurodžast ne želi da komentariše istrage koje su u toku", stoji u odgovoru.

U spornom periodu, dug fabrike glinice prema domaćim državnim i privatnim licima iznosio je 47 miliona maraka. Od toga najviše “BH gasu” i Vladi Srpske