"Islamska država" regrutuje zločince i članove zloglasnih bandi

  • 11.10.2016. 15:31

"Islamska država" širom Evrope regrutuje zločince i članove zloglasnih bandi za terorističke napade uz slogan - "Ponekad ljudi sa najgorom prošlošću mogu stvoriti najbolju budućnost".

Na plakatu je lik maskiranog muškarca u crnom, prikazanog kako drži kalašnjikov i korača prema bijeloj svjetlosti.

Plakat se počeo širiti društvenim mrežama nakon što ga je vođa britanske grupe džihadista "Islamske države" objavio na svom "Fejsbuk" profilu.

Tim plakatom pozivaju se mladi koji traže iskupljenje za kriminal, konzumiranje ili distribuciju droge, te članovi kriminalnih organizacija koji žele da "spase svoju dušu", da krenu putem džihada.

Novo istraživanje pokazuje da većina regrutovanih ima "debelu" kriminalnu prošlost.

U izvještaju Međunarodnog centra za proučavanje radikalizacija /ICSR/ piše da kriminalne i terorističke mreže širom Evrope svojim udruživanjem nastoje da stvore opasan "džihadistički brend" kome je nasilje način života.

Profesor Peter Nojman sa Kraljevskog koledža u Londonu upozorava da britanski trend stvaranja radikalnih organizacija otežava posao evropskim bezbjednosnim službama.

"Suočavamo se sa novom vrstom islamista i potrebno je dobro razmisliti i redefinisati naše strategije", napominje Nojman.

Novi džihadisti više ne drže do vjerskih običaja - bezbjednosne službe već su zabilježile porast anomalija u njihovom ponašanju. Sve više ih pije i puši, a neki se i drogiraju.

"Islamska država" ne stavlja veliki akcenat na tehnološko znanje, već više poštuje poslušnost, a to pokazuje i podatak da većina njenih boraca ne zna mnogo o šerijatskim zakonima.

Oni regrutuju sve koji im se žele priključiti, bez obzira poznaju li pravi islam ili ne, navode eksperti.

Mladi muslimani, poznati po delinkvenciji, pridružuju se "Islamskoj državi" kao dijelu svojevrsne "superbande", upozoravaju stručnjaci.

Način regrutacije i pristupanja džihadističkim grupama postao je nevjerovatno brz - traje svega nekoliko sedmica ili mjeseci.

Jedan od brojnih primjera je i slučaj Omara el Huseina iz Kopenhagena, koji je ubio dvije osobe nakon što je položio zakletvu "Islamskoj državi".

Mjerodavne službe više ne uspijevaju da prepoznaju osobine radikalizovanih mladića, navode evropski eksperti za terorizam.