"IRVIN - NSK - Država u vremenu"

  • 27.11.2014. 12:54

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, sutra (petak) 28. novembra u 19:00 časova, biće održana prezentacija Romana Uranjeka o slovenačkoj umjetničkoj grupi IRVIN, sa fokusom na "NSK državu u vremenu". Takođe, od 28. novembra do 6. decembra 2014. godine biće izloženo i djelo grupe IRVIN „Vade retro" iz kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske.

Roman Uranjek (Trbovlje, 1961) je slovenački slikar i vajar i jedan od osnivača umjetničke grupe IRVIN zajedno sa Dušanom Mandičem, Miranom Moharom, Andrejem Savskim i Borutom Vogelnikom. Grupa je osnovana u Ljubljani 1983. i uz muzičku grupu Laibach, pozorišnu grupu Gledališče sestara Scipion Našice i dizajnerski odsjek Novi kolektivizam čini jednu od glavnih grupacija unutar umjetničkog kolektiva Neue Slovenische Kunst (NSK), osnovanog 1984. godine u Ljubljani.

Od 1983. godine grupa IRVIN je široko prisutna u istoriji umjetnosti Istočne Evrope svojim umjetničkim projektima. Slično ostalim grupama unutar NSK, IRVIN je posvećen tzv. „retroprincipu", konceptualnom principu, odnosno osobenom načinu ponašanja i postupanja. Odnosi se na paradoks kretanja naprijed u budućnost koji se odvija isključivo u odnosu prema prošlosti. Konkretno, to znači da je razvoj vizuelnog jezika ovog kolektiva tokom 80-ih godina počivao na preuzimanju citata iz zapadne i evropske umjetnosti 19.og i 20.og vijeka. IRVIN je koristio motive socijalističkog realizma i umjetnosti Trećeg rajha, motive iz umjetnosti različitih avangardnih pokreta, naročito onih koji su bili politički angažovani (italijanski futurizam i ruski konstruktivizam), kao i motive slovenačke umjetnosti 19.og vijeka. Uz citate iz religije, IRVIN je iz opusa Laibah Kunst-a preuzeo orla, jelena, sijača i crni krst ruskog suprematiste Kazimira Maljeviča kao svoje lajtmotive.

Početkom devedesetih godina, paralelno sa proglašenjem nezavisnosti Slovenije umjetnički kolektiv NSK transformisao se iz organizacije u „Državu u vremenu" - umjetničku državnu strukturu koja nema stvarnu teritoriju ili nacionalnu državu i materijalizuje se na različitim mjestima u obliku „ambasada" ili „konzulata" na internacionalnom nivou. Pored toga NSK država na zahtjev izdaje i pasoše koji su važeći kao „potvrda temporalnog prostora" i može ih dobiti bilo ko, bez obzira na državljanstvo ili nacionalnost. Prisvajanje znakova državne vlasti kao što su ambasade, konzulati, pasoši i druge oznake, uz privremeno osvajanje teritorija i čitavih armija postojećih država (NSK garda), predstavlja ambivalentan koncept, jer u isto vrijeme potvrđuje i osporava samim svojim „postojanjem". Ova država dovodi u pitanje logiku drugih postojećih državnih struktura.

Djelujući u uskom području između ideologije i umjetnosti, rad grupe IRWIN je podsticao plodne diskusije, često i nesporazume, podjednako na Istoku kao i na Zapadu. Grupa je od 1983. godine izlagala na brojnim samostalnim i grupnim izložbama na prostoru bivše Jugoslavije i u svijetu, uključujući Venecijansko bijenale i Manifestu u Roterdamu i Ljubljani.