NSRS: Podržano provođenje presude u predmetu „Sejdić i Finci“
Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske predložio je parlamentu Srpske usvajanje šest zaključaka, kojim se podržava provođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić i Finci“.
Narodna skupština Srpske poziva Privremenu zajedničku komisiju oba doma Parlamentarne skupštine BiH da što hitnije predloži široko prihvatljive amandmane na Ustav BiH, koji bi predstavljali provođenje presude, navedeno je u predloženim zaključcima Odbora.
Ovim zaključcima pozivaju se svi politički faktori iz Srpske, koji su uključeni u ovaj proces, da sačuvaju i dalje učvrste zajednički stav po pitanju provođenja presude kroz usaglašavanje prijedloga amandmana na Ustav BiH i prijedloge za izmjene Izbornog zakona BiH, jer je to u opštem interesu Srpske.
Konstatuje se da se presuda izričito odnosi na nemogućnost aplikanata, a u ovom slučaju onih koji nisu iz reda konstitutivnih naroda, da se kandiduju za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH i na njihovu podobnost za kandidovanje na izborima za članove Predsjedništva BiH.
Narodna skupština razumije da je u tom okviru potrebno provesti presudu ne dovodeći u pitanje ustavnopravni poredak ustanovljen Dejtonskim sporazumom, navedeno je u predloženim zaključcima Odbora.
Prema predloženim zaključcima Odbora, potvrđuje se da je ustavan, legalan, legitiman i vitalan interes Republike da bira svoje predstavnike u institucijama BiH i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, te konstatuje da ovaj vitalni interes entiteta ni na koji način presudom nije doveden u pitanje.
Narodna skupština preporučuje kao okvir za predlaganje predstavnicima iz Srpske u razgovorima o promijenama Ustava BiH radi provođenja presude da Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH treba proširiti predstavnicima koji nisu iz reda konstitutivnih naroda iz oba entiteta, ne ugrožavajući postojeće mehanizme zaštite vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnih naroda, navodi se u zaključcima Odbora.
Takođe, navodi se da presuda ničim ne zahtijeva prenošenje prava sa institucija i građana Srpske na institucije BiH, u smislu izbora člana Predsjedništva BiH iz Srpske ili delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Srpske.
Narodna skupština Srpske razmatraće danas Informaciju o aktivnostima na provođenju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić i Finci protiv BiH“, a na prijedlog Odbora za ustavna pitanja parlamenta Srpske.
WebMail
rss




