Incko pred Savjetom bezbjednosti: Disciplinovali smo Srpsku

  • 07.11.2017. 19:20

Odluka o referendumu, pa njeno povlačenje, uplitanje u rad pravosuđa na nivou BiH, miješanje u spoljnu politiku, i neprestani napori vlasti Republike Srpske da ospori suverenitet države BiH, samo su neki od razloga zašto OHR treba da ostane u BiH, sa izvršnim ovlašćenjima.

Poručio je to Valentin Incko pred Savjetom bezbjednosti. Upravo zbog napora međunarodne zajednice, suspendovana je odluka Narodne skupštine o refrendumu.

"Oni netačno smatraju da je Republika Srpska država, ponavljam, država, i da ima pravo da organizuje referendum o pitanjima koja su jasno u nadležnosti države Bosne i Hercegovine", rekao je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

Za predsjednika Republike suverenitet Srpske je neupitan. Milorad Dodik poručuje da je današnja BiH daleko od tvorevine opisane u Aneksu 4 Dejtonskog sporazuma, koja bi bila prihvatljiva.

"BiH u kojoj su visoki predstavnici i drugi prenijeli i oteli nadležnosti republici, gradeći unitarnu BiH, za nas je neprihvatljiva, i mi smatramo da imamo pravo da onog dana kada se postigne apsolutni konsenzus, imamo pravo da raspravljamo o statusu RS", rekao je predsjednik RS Milorad Dodik.

Ipak, ruski predstavnik je optužio Incka za jednostran izvještaj, i ponovio da se Moskva zalaže za zatvaranje OHR-a, zbog koga je BiH u suštini protektotrat, a ne država. Vladimir Safronkov i ovaj put je ukazao na izvještaj Vlade Srpske i napomenuo da je još 2008. dogovoreno postepeno zatvaranje OHR-a. Za Rusiju je nedopustivo prisustvo stranih sudija u BiH.

"To ozbiljno dovodi u pitanje upravo suverenitet. Potrebno je podsticati međunacionalni dijalog, a ne zalagati se za međunarodnu intervenciju, kao što je bio slučaj sa odlukom Viskog sudskog i tužilačkog savjeta", rekao je zamjenik ruskog ambasadora pri UN Vladimir Safronkov.

Pominjao je Incko i Federaciju u negativnom svjetlu, a kao primjere naveo neformiranje Doma nadroda u federalnom parlamentu, status kvo u gradu Mostaru i pokušaj segregacije bošnjačkih i hrvatskih đaka u Jajcu. Upozorio je i na egzodus mladih ljudi, koji napuštaju zemlju zbog nedostatka napretka i dogovora. Što se tiče pozitivnih pomaka, pomenuo je pristupanje BiH transportnoj zajednici, kao i posjetu srpskog predsjednika Vučića Sarajevu. Savjet bezbjednosti jednoglasnom odlukom produžio je i mandat vojne misije Altea.