Incko o BiH: Pogoršana javna retorika, ključni problemi ostali neriješeni

  • 08.05.2018. 16:56

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko rekao je danas pred Savjetom bezbjednosti UN da su ključni unutrašnji problemi u BiH u vezi sa Izbornim i Krivičnim zakonom i dalje neriješeni, jer su mnoge stranke fokusirane na konsolidaciju vlasti i povlađivanje biračima pred početak izborne kampanje.

Podnoseći 53. izvještaj generalnom sekretaru UN o stanju provođenja mira u BiH, za period od 22. oktobra 2017. do 21. aprila 2018. godine, Incko je naveo da su institucije i politički lideri u BiH uspjeli da ostvare napredak po pitanju nekih obaveza u vezi sa evroatlantskim integracionim procesima, ali da je u posljednjih šest mjeseci evidentno pogoršanje u smislu javne retorike i poštovanja vladavine zakona.

Incko je podsjetio da je tokom ovog perioda apelovao na rukovodstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona i neke druge kantonalne skupštine da djeluju i usaglase ustave tih kantona sa odlukom Ustavnog suda BiH od 2000. godine i Ustavom Federacije BiH /FBiH/ kako bi se osigurala jednakost Srba kao konstitutivnog naroda i da se zvanično priznaju srpski jezik i ćirilično pismo.

Kao poseban problem Incko je izdvojio nastavak i eskalaciju destabilišuće i retorike podjele od istaknutih političkih pojedinaca na svim stranama.

"Kao dugoročni trend predsjednik Republike Srpske i dalje nastavlja da odbacuje državnost BiH i da zagovara eventualnu secesiju ovog entiteta. Tokom perioda izvještavanja, iznijeti su javni komentari kojim se glorifikuju ratni zločinci i poziva se na vraćanje Vojske Republike Srpske. Hrvatski član Predsjedništva sugeriše dalju unutrašnju podjelu zemlje dok su drugi hrvatski političari zaprijetili raspadom zemlje ako aktuelni izborni problemi ne budu riješeni na njihovo zadovoljstvo", rekao je Incko.

Incko je ponovio, pozivajući se na Aneks 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, da entiteti nemaju pravo na otcjepljenje od BiH i da Sporazum garantuje suverenitet i teritorijalni integritet BiH i unutrašnji ustavni položaj entiteta.

"Takođe, moram da izrazim zabrinutost zbog komentara brojnih političara o mogućnosti budućeg sukoba ako se zemlja raspadne. Tu spadaju komentari premijera FBiH o proizvodnji vojne opreme i kasnije komentari bošnjačkog člana Predsjedništva BiH koji je otišao još i dalje sugerišući da je u toku proces naoružavanja kao priprema za hipotetični ratni scenario", rekao je Incko.

On je naveo da u BiH postoji mnogo retorike koja provocira, a ne pomaže nikome.

"Među pozitivnim događajima najvažnije dostignuće je predaja odgovora na Upitnik Evropskoj komisiji u februaru što je važan korak države ka članstvu u EU u budućnosti", rekao je Incko.

On je kao pozitivne momente izdvojio i usvajanje seta zakona o akcizama koji su zajedno sa drugim uslovima rezultirali izvještajem Međunarodnog monetarnog fonda i odobrenjem druge tranše sredstava u okviru Proširenog aranžmana od 9. februara.

Incko je izrazio zabrinutost da bi se formiranje vlasti nakon opštih izbora planiranih u oktobru moglo pokazati veoma teškim ako promjene Izbornog zakona ne budu usaglašene, a koje će regulisati indirektno biranje delegata u jedan od domova parlamenta FBiH.

"Relevantne vlasti u BiH moraju usaglasiti izborne promjene koje će omogućiti glatko provođenje i primjenu rezultata izbora 2018. godine", navodi se u izvještaju.

(Srna)