Imovina bivše Jugoslavije: Podjeli nema kraja

  • 31.07.2016. 19:19

Dok se čeka na novac od MMF-a, možda milioni dođu iz Madagaskara, Tunisa, Kenije i Alžira – i to od raspodjele diplomatskih i konzularnih predstavništava bivše Jugoslavije. U nedostatku novca u budžetima, vlasti ponovo pokreću staru priču raspodjele nekretnina po svijetu.

U najnovijem krugu podjele BiH bi trebalo da podijeli imovinu sa Hrvatskom vrijednu nekoliko desetina miliona dolara. Novac, ako ga uopšte i bude, ipak će da ostane u diplomatiji, tvrdi Igor Crnadak.

"Moje mišljenje je da bi, ono što se dobije po tom osnovu trebalo u najvećoj mjeri, ako ne sve, da se zadrži u mreži da bismo mogli da još jedan broj objekata kupimo i da na taj način se smanje troškovi koje BiH ima finansirajući zakupnine koje su najčešće veoma skupe u svijetu", rekao je ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak.

Sporazumom o pitanju sukcesije imovine bivše Jugoslavije, procijenjena vrijednost nekretnina po svijetu iznosi oko 266 miliona dolara. Petnaest odsto trebalo bi da pripadne Bosni i Hercegovini – što je oko 40 miliona dolara. Kao neiskorišćen, ostao je i dvoetažni stan u srcu Njujorka, smješten na Park Aveniji sa šest soba i šest kupatila koji godinama propada jer ga niko ne koristi. Ukoliko ne dođe do prodaje, pitanje je koliko bi se koristile i ostale rezidencije, čak i onda kada ih BiH dobije raspodjelom.

"To zaista zvuči previše idealistički. Pogotovo su zanimljive nekretnine u afričkim, podsaharskim zemljama, u ovom slučaju sada u Keniji i na Madagaskaru, gdje bi se zaista nekakvim strateški osmišljenim nastupom moglo nešto postići na ekonomskoj saradnji", rekao je Đorđe Tomić sa FPN u Banjaluci.

Dio kolača BiH bi trebalo da dobije i od prodaje zgrada u Bonu, Tokiju i Bernu. Do sada je, između ostalog, dobila ambasadu u Velikoj Britaniji, rezidencije u Beču i Budimpešti, stan u Milanu. Prošlo je 15 godina otkako je potpisan Sporazum o sukcesiji bivše SFRJ. Dvanaest od kada ga je i posljednja država - Hrvatska, ratifikovala. Međutim, “ostavinskoj raspravi" u kojoj se dijeli imovina bivše zemlje, čini se, nema kraja.