Ima se, može se: Zaposlenim u bh. institucijama 645 miliona KM godišnje

  • 10.08.2017. 18:04

Da biste isplatili sve ministre, državne službenike, vozače, čistačice sekretarice i brojne druge koji rade na nivou BiH potrebno vam je čak 645 miliona maraka svake godine.

Toliko novca se godišnje slije u džepove radnika zaposlenih u institucijama na državnom nivou. Dio kroz plate, a dio kroz naknade troškova.

U ukupnim rashodima institucija BiH za 2016. godinu samo na plate ide skoro 530 miliona KM, koje učestvuju sa 58 odsto i tako čine pojedinačno najveći izdatak u Budžetu BiH.

Ipak, to nije spriječilo zaposlene u državnim institucijama da na osnovu raznih naknada za prevoz, smještaj, godišnji odmor i slično uzmu čak 115 miliona KM.

Iako su iz Savjeta ministara BiH obećavali milionske uštede, kao i da ova vlast pokušava smanjiti potrošnju, brojevi govore sasvim drugačije. Korišćenje telefona, nabavka službenih vozila, putni troškovi, reprezentacije svake godine uzimaju sve veći harač u državnom budžetu.

Najviše su dobili za prevoz sa posla i na posao, 27 miliona maraka. Ovo je možda i najomiljenija naknada među budžetlijama i to zbog činjenice da je isplata ovih davanja u velikom broju slučajeva neuređena, i da, kako to tvrdi državni revizor, bez adekvatne kontrole, što dovodi do neracionalne i nenamjenske potrošnje tih sredstava.

Pored toga, naknade za topli obrok (25 638 480 KM), naknade troškova smještaja (10 104 302 KM), smještaj vojnih i drugih osoba (8 302 455 KM), naknade za odvojeni život (7 676 991 KM), regres za godišnji odmor (7 209 197 KM) te jubilarne nagrade (5 763 154 KM).

Čak ni sve ovo nije bilo dosta, za rastrošne radnike u institucijama BiH, koji su i u prošloj godini i šakom i kapom dijelili pare iz državne kase.

Samo na putne troškove u 2016. godini troškovi su iznosili 15 362 277 KM i veći su za 982 134 KM, odnosno za 6,83 odsto u odnosu na 2015. godinu. Čak su i za telefon izdaci veći nego prošle godine i ostvareni su u ukupnom iznosu od 7 563 925 KM.

Izdaci za službena vozila iznose 13 166 440 KM, što je u opet povećanje za devet odsto ili 1 099 746 KM.

Da zlo bude veće, u postupku revizije, utvrđeno je da značajan broj institucija BiH nije ni pribavio saglasnost Savjeta ministara BiH na pravilnike o specijalizovanim vozilima.

"Ponovo su konstatovane određene nepravilnosti kod upotrebe službenih vozila, uključujući i specijalizovana motorna vozila. Na putnom nalogu se ne upisuje početno i krajnje stanje brojila vozila, dnevne evidencije o relacijama nisu uredne, na putnim nalozima se ne upisuje točenje goriva, značajne kilometraže dnevne loko vožnje, nepoštivanje internih procedura prilikom popravke i servisiranja vozila je stalno", upozorio je državni revizor.

Činovnici nisu štedili ni na hrani i piću. Oni su na repezentaciju potrošili 2 478 909 KM, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od pet odsto ili 128 179 KM.

I ovdje nije osigurana uredna finansijska dokumentacija iz koje bi se na pouzdan način mogla utvrditi namjenska uporaba sredstava.

"Svrha interne reprezentacije nije u svim slučajevima jasna i uglavnom se svodi na svakodnevno konzumiranje pića i napitaka uposlenih u granicama utvrđenih limita bez odgovarajućih obrazloženja u funkciji kojih službenih sastanaka su nastali dani troškovi, različita praksa u institucijama pri realizaciji sredstava za nabavu poklona i evidentiranja istih i slično", navode iz Službe revizije.

Dugogodišnji novinar i urednik portala Frontal.ba Davorin Tomić smatra da je ova tema toliko puta ispričana da više nije smisleno iznositi bilo kakav komentar.

"Nažalost, i institucije u BiH su uporne, pa nastavljaju sa trošenjem narodnih para, kao da živimo u zemlji gdje nema ni najmanjeg ekonomskog i socijalnog problema. Nedavno je saopšteno da su institucije na nivou BiH, samo na telefone, reprezentaciju i službene automobile, lani potrošile više od 27 milion maraka. Na ovaj podatak nije potreban komentar, već pitanja – da li su pomenuti troškovi pomogli građanima BiH i kako objasniti činjenicu da u državi gdje se nemilice nabavljaju službene limuzine i troši na usluge reprezentacije, vatrogasci nemaju čime gasiti požare", zaključio je Tomić.

(Srpska Cafe)