I svjetske agencije o vrućinama u BiH - u Banjaluci 44!

  • 04.08.2017. 19:03

Zvanično je najavljeno 42, ali nas je termometar prevario. Banjaluka se pržila na dosad nezapamćenoj temperaturi.

Desetak minuta nakon podne jedan od termometara u gradu pokazivao je čak 44 stepena.

Ni to Banjalučane nije uplašilo. Hodali su danas užarenim asfaltom, sa sladoledima ili flašicom vode u rukama i šeširima na glavama i držali se hladovine.

Prodavci na štandovima na trgu Krajine još prije podne su se spakovali. Kažu - ne može se. Zato rade dvokratno.

"Bude nešto malo ujutro, naveče više kad narod izađe u šetnu poslije onih vrućina, kad se malo rashlade", kaže Dragan Mićić, prodavac.

Nekoliko koraka dalje, sladoledžije rade punom parom. Kažu, sladoled ide kao alva, pa kako sad da zatvore štand.

Radimo dvokratno, kraće radimo, imamo pauzu tokom dana. Najviše idu voćni, osvježavajući", priča Violeta Cvišić.

Mušterije moraju da ispoštuju i prodavci na banjalučkoj tržnici. Nije im lako, ali sa lepezama u rukama i kriškama voća i povrća, preguraju bar dio dana.

"Do 11 sati nešto, poslije 11 vrućina nema i to je to. Ostajemo mi do tri, ako ko naiđe, naiđe dobro, ako ne naiđe nikom ništa i dobro", kaže Brana Račić, prodavac na tržnici.

Ni starinu Ljubomira Savića, crveni meteoalarm nije uplašio. Priča da se sjeća ljeta i vrućina koje su bile i gore od ovih, ali kaže, preživjelo se.

"51. godine ja mislim, tad tri mjeseca kap kiše nije pala, tad je sve izgorelo, nigdje zelena nije bilo ni lista. Nije ni slična onoj, tad su rijeke presušile, vrela presušila. Ja tamo gdje sam rođen sedam, osam vrela je presušilo i nikad se nije pojavilo više", priča Ljubomir.

Zbog vrućina, kola Hitne pomoći svako malo sviraju ulicama. Za samo 24 sata javilo im se 210 pacijenata, a imali su i 36 intervencija na terenu.

"Krenulo je sa vrtoglavicama, glavoboljama, hipertenzije, znači pad krvnog pritiska i kolapsi. I alergijske rakcije su česte, recimo ujedi i ubodi pčela, osa, stršeljenova kojih smo imali oko 17 slučajeva, zatim povrede zbog smanjene koncentracije, saobraćajne nesreće", rekla je Nada Banjac, načelnik služne Hitne pomoći Doma zdravlja Banjaluka.

Puno parom, u koji minut do jedan, radili su građevinci na vrhu Okružnog suda, uprkos preporukama ljekara, Sindikata, Unije udruženja poslodavaca i Vlade.

Da li zbog naše kamere ili više nisu mogli, sišli su sa krova i otišli u debeli hlad. Osim prirodnog hlada, ovih dana vlada prava pomama i za klima uređajima. Tako je jedan Sarajlija osvanuo i na svjetskim agencijama koje danas pišu o nesnosnim vrućinama u Bosni i Hercegovini.

"Vjerovatno se broj poziva i obim posla povećao negdje do 50 odsto, obzirom da su vrućine ovolike i da je toplo koliko jeste. Jednosavno ne mogu da izdrže bez klima uređaja tako da je obim posla značajno povećan", kaže Abdulah Hajri, majstor u "Ajs net Sarajevo".

Zbog vrućina i suše voćari i poljoprivrednici su potučeni do koljena. Traže od Vlade da proglasi elementarnu nepogodu, ali odgovora još nema.