Hrvatska obećala: Sljedeće godine izgradnja novog mosta u Gradišci

  • 22.09.2016. 19:35

Izgradnja mosta na Savi mora početi najkasnije za godinu dana, obećava Hrvatska. Zagreb, Banjaluka i Sarajevo čini se da iza zatvorenih vrata riješili nesuglasice.

Igre gluvih telefona - obećavaju nakon sastanka u zagrebačkom hotelu Sheraton koji je organizovala Evropska investiciona banka - više neće biti, i od danas kreću u pribavljanje potrebnih dozvola, a Hrvati i u pribavljanje dodatnog novca koji im, priznaju, još uvijek nedostaje.

Kako bilo, na kraju je ispalo da su svi zajedno ranije trebali da se sjete da ih Brisel okupi za isti sto pa da počnu konkretnu priču o rokovima.

"Da se donese adekvatan zaključak kojim će se dati potpora ovom projektu, i da nastavimo sa Evropskom komisijom tražiti način kako da osiguramo srdestva za cjelokupnu investiciju obzirom da ona trenutno nisu osigurana. To je trenutno problem sa hrvatske strane", istakao je Miro Škrgatić, pomoćnik ministra pomorstva, saobraćaja i infrastrukture Hrvatske.

Neđo Trninić, ministar saobraćaja i veza RS i Ismir Jusko, ministar komunikacija i transporta BiH nisu zadovoljni u potpunosti. Očekivali su kraće rokove ali, kažu, šta je tu je.

Pokušaće da ubrzaju procedure na sljedećem sastanku za mjesec dana u Gradišci. U Republici Srpskoj krajem mjeseca kreće procedura za izdavanje ekološke dozvole. Građevinsku bi trebalo da izda Hrvatska, ali je taj posao do sada izbjegavala.

"Doista prije ovoga sastanka ja sam bio malo više optimista da će to ići nekim bržim tokom, ali diskutovali smo o problemima koji nam se javljaju u vezi realizacije toga, znači oko potrebnih dozvola i tako dalje", rekao je Neđo Trninić, ministar saobraćaja i veza u Vladi RS.

Čim se Hrvati pomjere sa mrtve tačke, stav Srpske je da se u isto vrijeme raspiše i tender za izbor izvođača radova - tako da bi ta dva posla lako mogla da se završe do kraja godine.

Procijenjena vrijednost mosta je 32 miliona evra. Grant sredstva koja će Bosna i Hercegovina dobiti za izgradnju mosta na Savi iznose 6,8 miliona evra. Ali, zbog ignorisanja hrvarske strane taj novac je jedno vrijeme bio upitan.

Nije tajna da Hvatska do sada nije žurila sa izgradnjom mosta na Savi, a da je pri tom Evropska unija ne može natjerati da ubaci u treću brzinu budući da autoput od Banjaluke do Gradiške nije ucrtan na mrežu panevropskih putnih koridora.

"Finansijska sredstva su ključni problem hrvatskoj strani da bi otpočela te procese. Mi smo rekli da ne želimo stati sa ovim sastancima, najvažnije je da su sastanci počeli, i da su sve strane pokazale veliko interesovanje za most u Gradišci. Ako mene lično pitate, kao ministra transporta, u samom vrhu prioriteta ovog ministarstva je upravo most u Gradišci", kazao je Ismir Jusko, ministar transporta i komunikacija BiH.

Bez obzira na sve, most kod Gradiške vlastima u Srpskoj je više od deceniju jedno od gorućih pitanja. Koliko bi značilo premještanje carinskog terminala iz centra Gradiške najbolje znaju vozači. Danas nije bilo gužve, ali ipak tvrde da je to rijetka slika.

Bez mosta bila bi upitna isplativost autoputa Banjaluka-Gradiška koji bi i dalje ostao u blokadi i nepovezan sa mrežom evropskih autoputeva. Dok se na mjestu gdje bi trebalo da nikne most i dalje čekaju prvi bageri, nadležni su postavili automobilske gume - vjerovatno iz predostrožnosti da neko ne upadne u Savu.