Grad guše dugovanja: Korisnicima poslovnih prostora tužba ili otpis!

  • 17.11.2015. 07:11

Iako je dug korisnika poslovnih prostora grada po osnovu PDV-a oko milion maraka, grad ne planira da podnese tužbe protiv najvećih dužnika - Dječjeg pozorišta RS, Ustavnog suda i Arhiva RS, dok ostali nisu tako privilegovani i gotovo su svi pod tužbom.

Dugovi su se nagomilali, kako kažu u Gradskoj upravi, zbog odluke Uprave za indirektno oporezivanje BiH od prije nekoliko godina, po kojoj je grad dužan da plaća PDV čak i za one institucije čiji je osnivač grad (kao što je Dom zdravlja i druge), a kojima su dodijeljeni prostori.

Nagomilane obaveze

Kada su potpisivani ugovori o dodjeli prostora, kažu, obaveza nije postojala, pa se ove ustanove na to i pozivaju. Nejasno je, ipak, zašto nakon donošenja te odluke nisu potpisani novi ugovori, te čijom neodgovornošću su se ta dugovanja gomilala.

Inače, grad može raskinuti ugovor ukoliko korisnik prostora ne izmiri sve ugovorene obaveze u roku od dva mjeseca. Gradska uprava, tvrde pojedini odbornici, svjesno je dopuštala stvaranje tih dugovanja za pojedine institucije i udruženja i nije raskidala ugovore.

" Niko nije vodio računa o tome da se poštuju ugovori koji su potpisivani. Klub nezavisnih odbornika neće podržati otpisivanje dugova sve dok ne bude utvrđeno ko je odgovoran za taj javašluk. Nikakve kontrole nema. Pa, svi su ignorisali te dugove, zato nam je budžet ovako nisko pao. Taj problem moramo nekako regulisati", rekao je Pressu Slobodan Lukić iz Kluba nezavisnih odbornika, koji je i predsjednik Savjeta za nacionalne manjine.

On, ipak, ističe da u klubu nisu protiv toga da dugovanja budu otpisana pojedinim udruženjima od posebnog interesa za grad i RS, pa i da s njima ubuduće budu potpisivani ugovori bez tih obaveza.

Dogovor kao rješenje

Umjesto tužakanja na relaciji grad - državne institucije, u Gradskoj upravi vjeruju da je bolje da odgovarajuće rješenje bude pronađeno kroz razgovore s ovim institucijama i Vladom RS, jer bi, smatraju, bilo besmisleno da se zbog ovog dovede u pitanje, recimo, opstanak Dječjeg pozorišta, koje duguje najviše - čak 380.000 KM. Ustavni sud RS duguje 160.000, a Arhiv RS 13.000 KM.

U gradu se se nadali da će ovaj problem s UIO biti riješen, ali, kako Lukić kaže, neodgovorno je bilo pustiti da se dug gomila, čekajući rješenje sage. Iz UIO su najavljivali promjene, po kojima bi plaćanja bila oslobođena neka udruženja od interesa za grad. Ovu obavezu po osnovu PDV-a imaju samo Doboj i Banjaluka.

"Pokušali smo da kroz razgovore s nadležnim organima riješimo ovo pitanje, ali za sada ostaje obaveza plaćanja PDV-a. Nadamo se da ćemo naplatiti dugovanja udruženja i organizacija. Oni koji ne izmire dugovanja moraće vratiti poslovne prostore gradu, odnosno biće raskinut ugovor o korišćenju prostora", navode u Gradskoj upravi ne precizirajući zašto ugovori i prije nisu raskinuti.

Ljubinka Dragojević, v. d. načelnika Odjeljenja za društvene djelatnosti, kaže za Press da se ove godine vodilo računa o tome da udruženja kojima budu odobrena sredstva nemaju dugovanja po osnovu režijskih troškova i troškova PDV-a za korišćenje dodijeljenog gradskog poslovnog prostora.

Smisao u besmislu

Pojedina udruženja i NVO dobijali su prostore iako je na osnovu njihove djelatnosti bilo jasno da oni nemaju prihoda na osnovu kojih bi mogli da plate potraživanja u vidu PDV-a i režija.

Oni su dobijali novac, koji grad dodjeljuje za projekte, ali su taj novac morali da utroše samo za tu namjenu. S druge strane, u Gradskoj upravi se pravdaju da bi se, ako bi uskratili pomoć, našli na udaru kritike da zanemaruju nevladin sektor.