Glavaš odbacio optužbe za zločine nad Srbima

  • 16.10.2017. 14:48

Nekadašnji sekretar Sekretarijata za narodnu odbranu u Osijeku Branimir Glavaš odbacio je na ponovljenom suđenju pred Županijskim u Zagrebu optužbe za ratni zločin nad osječkim Srbima u slučajevima "garaža" i "selotejp".

Suđenje Glavašu i ostalima za ratni zločin ponavlja se nakon što je Ustavni sud Hrvatske ukinuo osuđujuću pravosnažnu presudu.

Suđenje je počelo čitanjem optužnice nakon čega su se Glavaš, te Ivica Krnjak, Gordana Getoš Magdić, Dino Kontić, Tihomir Valentić i Zdravko Dragić izjasnili da nisu krivi za zločine nad Srbima u Osijeku tokom 1991. i 1992. godine.

Optužnica u slučaju "selotejp" kojom su Glavaš i ostali optuženi za ubistvo 10 osoba i jedan pokušaj ubistva podignuta je u aprilu 2007. godine, dok je mjesec dana kasnije optužnica protiv Glavaša podignuta i u slučaju "garaža", u kojem ga po komandnoj odgovornosti terete da je naredio zlostavljanja u garažama Sekretarijata za narodnu odbranu.

glavas

Tužilaštvo je najavilo da će dokazati krivicu optuženih, koje tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva suprotno međunarodnom pravu.

Glavašev advokat Dražen Matijević rekao je da optužnica "ima problema" jer se poziva na Ženevsku konvenciju o zaštiti civilnih osoba "iako su sve žrtve hrvatski državljani, pa bi trebalo da se na njih primjenjuje hrvatski pravni poredak".

Problem je, dodao je, što se optužnica poziva i na drugi dopunski protokol koji se ne odnosi na međunarodne ratne sukobe.

Hrvatski mediji prenose da je Glavašava odbrana zatražila da se iz spisa izdvoje, kako tvrde, nezakoniti dokazi, odnosno izjava ključnog svjedoka Krunoslava Fehira i zapisnik sa ispitivanja Gordane Getoš Magdić.

Na glavnoj raspravi sudija bi trebalo da odluči o zahtjevu obrane da se iz spisa izdvoje izjave ključnog svjedoka Fehira, koji je ranije Glavaša naveo kao nalogodavca zločina, te Magdićeve, koja ga je teretila u jednoj od izjava, da bi kasnije tvrdila kako je njeno ispitivanje bilo nezakonito.

Suđenje se ponavlja poslije osam godina, nakon što su Glavaš i ostali proglašeni krvim i osuđeni na zatvorske kazne od pet do deset godina, koje im je u pravostepenoj presudi 2010. godine smanjio Vrhovni sud.

Prvu prvostepenu presudu Vrhovnog suda, kojom je Glavaš osuđen na osam godina i na osnovu koje je služio zatvorsku kaznu u Mostaru, Ustavni sud Hrvatske je ukinuo početkom 2015. godine, kada je od Vrhovnog suda zatražio da ponovi postupak.

Vrhovni sud je 28. jula 2016. godine ukinuo prvostepenu presudu i od zagrebačkog Županijskog suda zatražio novo suđenje za ratne zločine nad osječkim Srbima.

Na prvom suđenju, koje je trajalo od oktobra 2007. godine do aprila 2009, ispitano je 120 svjedoka.

(Srna)