Fond solidarnosti: Vlada prikupljala novac na osnovu neustavnog zakona, građani traže povrat

  • 01.04.2016. 20:28

Vlada Srpske odlučila je kome će iduće sedmice podijeliti novac iz Fonda solidarnosti. U toj sumi, naći će se i pare koje su tokom druge polovine prošle godine prikupili na osnovu neustavnog Zakona.

Iako javnost ne spori da poplavljenima treba pomoći, sve više građana, tužbama protiv Vlade pokušava da vrati novac. Ustavni sud je prije mjesec dana odlučio da na to imaju pravo, ali u Vladi ne smatraju da taj novac treba da vrate. Ministar finansija žali zbog greške, ali odluku Suda ne smatra obavezujućom.

"Ako bude pojedinačnih zahtjeva, ako bude osnova za povrat tih sredstava da će taj broj zahtjeva biti minimalan u odnosu na ono koliko smo prikupili sredstava. Žao mi je ako je neko pogriješio u ovoj proceduri", objasnio je ministar finansija Zoran Tegeltija.

To što su izmjene Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost stupile na snagu samo dan nakon donošenja je, kaže Tegeltija, samo formalna greške Vlade i Parlamenta. Suština je da je novac otišao za pomoć poplavljenima. S tim su saglasni brojni građani koji ipak drže do propisa i poštovanja institucije Ustavnog suda Srpske, pa planiraju da traže povrat novca. Među njima i Savo Bojić koji je već tužio Vladu Srpske.

"Mi moramo shvatiti da ne možemo dati marku onome ko je ne zaslužuje. Nije problem narod koji je nastradao u poplavi, jer ja i sa ovim što imam nađem načina kako ću dati onim kojima je potrebno i ja to činim", rekao je Savo Bojić.

Iz UO Fonda odgovaraju da žalbe i tužbe građana ne mogu da spriječe. Ipak, umjesto da odgovorni za propuste snose posljedice, nadaju se da nezadovoljih građana neće biti mnogo.

"Malo me čudi da postoje takve tužbe, ali Bože moj. Moraće se postupati po sudskim presudama, vidjećemo kako će to ići, mada ne mislim da će to biti masovna pojava", rekao je ministar saobraćaja i veza i član Fonda solidarnosti za obnovu RS Neđo Trninić.

Iz Vlade uvjeravaju da su sav prikupljeni novac, pa i onaj na osnovu osporenog Zakona, usmjerili na prave svrhe. Za pomoć Šamcu otišlo je tri miliona maraka, a Dobojlijama duplo više. Trenutno je na računima Fonda 32 miliona maraka. Iduće sedmice će rasporediti 1,6 maraka za sanacije širom Srpske. Gradonačelnik Bijeljine se nada da će veći dio kolača pripasti tamošnjim privrednicima.

"Ljudi iz Bijeljine i drugih poplavljenih područja ne prave problem oko solidarnog poreza, ali da nam se makar malo vrati, privrednici iz Bijeljine su imali 70 miliona maraka štete" rekao je gradonačelnig Bijeljine Mićo Mićić.

Milioni iz Fonda biće raspoređeni za preostale sanacije. Nakon što je Zakon stavljen van snage, Vlada ubire solidarni porez od penzionera, radnika i poslodavaca na osnovu novog Zakona. Ta sredstva neće ići poplavljenima, već će biti rezerva za slučaj katastrofe. Iz kojih će rezervi isplatiti one koji ih budu tužili iz Vlade ne otkrivaju.

Pogledajte prilog iz Centralnih ATV vijesti!