Fejnord postao šampion nakon 18 godina

• 14.05.2017. 17:04

Fudbaleri Fejenorda postali su poslije 18 godina šampioni Holandije, pošto su u posljednjem kolu savladali Herakles rezultatom 3:1.

Fejenord je osvojio 15. titulu prvaka Holandije, prvu poslije 1999. godine, kada su iza sebe sa 15 bodova zaostatka ostavili ekipu Viljema Drugog. Sada je za timom iz Roterdama ostao Ajaks, koji je pobijedio baš tim Viljema u gostima, ali je to bilo nedovoljno jer je Fejenord ostao na bod više.

Dirk Kajt, 36-godišnji veteran je već u 30. sekundi postigao prvi gol na meču, pošto je poslije odlično ubačene lopte iz auta Nivekupa i greške defanzivca Heraklesa iskosa sa desne strane zakucao loptu u mrežu. Napadač Fejenorda je bio nepogrešiv i u 12. minutu kada je na centaršut Elijera Elije odlično šutirao glavom za 2:0.

Za vječno mjesto u istoriji kluba iz Roterdama Kajt se upisao i trećim golom u 83. minutu iz penala. Herakles je uspio da smanji rezultat u 89. minutu, pošto je odlično iz daljine šutira van Ujen.

Ajaks je protiv Viljema Drugog na teren izveo najmlađi tim u istoriji "Kopljanika", iako je ostvario pobjedu od 3:1 u gostima, titula nije završila u Amsterdamu. Strijelci za Ajaks su bili Dolberg u 38, Sančez u 48. i Klasen u 66, dok je jedini gol za Viljem postigao Šurman u 82. minutu.

Fejenord je osvajanjem titule izborio ulazak u grupnu fazu Lige šampiona, drugoplasirani Ajaks ide treću rundu kvalifikacija za isto takmičenje, trećeplasirani PSV Ajndhoven će ići u treću rundu kvalifikacija za Ligu Evrope, dok će Vitese kao pobjednik Kupa u grupnu fazu Lige Evrope. U plej-of za kvalifikacije u Ligu Evrope idu četiri tima i to su Utreht, Az Alkmar, Groningen i Herenven. Iz lige ispada ekipa Go Ahed Iglsa, dok u baraž idu timovi NEC i Roda.

U ostalim utakmicama poslednjeg kola postignuti su sjledeći rezultati: Az Alkmar - Utreht 2:3, Den Hag - Ekselzior 4:1, Go Ahed Igls - Sparta 1:3, Herenven - NEC 0:2, PSV - Cvole 4:1, Tvente - Groningen 3:5, Vitese - Roda 3:0.