Džumhur osvojio Sankt Peterburg

• 24.09.2017. 17:53

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur ostvario je istorijski uspjeh osvojivši danas prvi ATP naslov u karijeri!

Trijumfom u finalu ruskog Sankt Peterburga nad Italijanom Fabijom Fonjinijem (Fabio Fognini) rezultatom 3-6, 6-4, 6-2, Džumhur je postao prvi bh. teniser koji je osvojio neki ATP turnir.

Ovo je drugo ATP finale Džumhuru, a u prvom je krajem avgusta u američkom Vinston Sejlemu (Winston Salem) poražen od Španca Roberta Bautiste-Aguta sa dva puta po 4-6. Bio je ovo treći međusobni duel dvojice tenisera, i tek prva pobjeda Džumhura.

U prethodna dva slavio je Fonjini - oba puta na zemljanim terenima Umaga (četvrtfinale 2016, 4-6, 6-1, 6-1 i šesnaestina finala 2015, 6-3, 7-5).

Džumhur će se od sutra naći na 40. mjestu ATP rang liste, s 1.121 osvojenim bodom, što mu je najbolji renking u karijeri. Osim što je dobio novih 250 ATP bodova, Džumhur je kao pobjednik Sankt Peterburga inkasirao i 178.480 američkih dolara.