Džejms vodio Klivlend do četvrtog uzastopnog finala

• 28.05.2018. 07:41

Košarkaši Klivlend Kavalirsa igraće u finalu NBA lige četvrtu godinu zaredom, pošto su pobjedom u sedmom, odlučujućem meču u TD Gardenu nad Boston Seltiksima 87:79 , slavili sa 4-3 u finalnoj seriji Istoka.

Najzaslužniji za to je najbolji igrač tima iz Ohaja Lebron Džejms, koji je pružio još jednu sjajnu partiju. Kralj je proveo svih 48 minuta na parketu i meč završio sa 35 poena, 15 skokova i devet asistencija i time odveo Kavalirse u novu borbu za titulu.

Za njega, to je osmo uzastopno finale NBA lige, u kojem će imati priliku da se bori za četvrti šampionski prsten, drugi sa Kavalirsima.

U izostanku Kevina Lava, veliku podršku Džejmsu pružio je Džef Grin sa 19 poena i osam skokova, pogodivši vjerovatno i ključnu trojku u finišu kojom je odbijen posljednji nalet Seltiksa.

Džej Ar Smit je dodao 12 poena i četiri skoka, Tristan Tompson je imao 10 poena i devet skokova, a Džordž Hil šest poena.

U redovima Seltiksa, kojima je ovo prvi poraz u ovogodišnjem plej-ofu na svom parketu, najbolji su bili Džejson Tejtum sa 24 poena i sedam skokova i Al Horford sa 17 poena, četiri skoka i tri asistencije. Markus Moris je dodao 14 poena i 12 skokova, a Džejlen Braun 13 poena i šest uhvaćenih lopti.

Domaći su agresivno otvorili meč, posebno motivisan od starta bio je Tejtum, i serijom 11:4 stekli ranu prednost. Na drugoj strani, očekivano, Džejms je preuzimao odgovornost i sa 12 od prvih 16 poena ekipa uspio da vrati Kavalirse u igru i dovede ih do prvog vođstva (16:15). Međutim, u nastavku je bilo jasno da je Lebronu neophodna podrška saigrača, koju u tim trenucima nije imao, što su Seltiksi iskoristili i serijom 9:0 u poslednja dva minuta četvrtine otišli na 26:18.

Sa lošom igrom, gosti su nastavili i u uvodnim minutima drugog kvartala, kada nisu uspijevali da pogode ništa - Korver je u tim trenucima šutirao za tri 0/4 - dok je kod Seltiksa Horford nastavio tamo gdje je stao Tejtum i sjajnom igrom odveo svoj tim na +12 (35:23).

Klivlend je u tim trenucima izgledao izgubljeno, ali stvari su se ubrzo promijenile. Probudili su se Tompson i Grin, koliko-toliko rasteretili Lebrona, koji je već do poluvremena imao dabl-dabl (17p, 10sk), i zahvaljujući njima gosti su serijom 12:2 ponovo bili u meču pred odlazak na odmor (43:39).

Seltiksi su u uvodnim minutima drugog poluvremena održavali prednost, ali su onda počeli da se muče u napadu i za kratko vrijeme viđen je preoket - Džejms i izuzetno raspoloženi Grin su trojkama inicirali seriju 9:0 za vođstvo Kavalirsa na tri i po minuta do kraja dionice (56:51).

Poenima Smarta i Bejnsa sa slobodnih bacanja, domaći su došli do poravnanja u finišu, da bi Lebron trojkom zatvorio dionicu i doveo tim iz Ohaja na plus tri pri ulasku u posljednjih 12 minuta.

Poslije samo 13 poena u trećem kvartalu, Seltiksi su za nešto manje od dva minuta posljednjeg ubacili osam i trojkom Morisa stekli prednost 64:61. Dobar ofanzivni početak u odlučujućoj četvrtini imao je i Klivlend, Smit je bio precizan za tri, a prvi šut van linije 7.24 ubacio je i Korver za novo vođstvo 67:64.

Na šest minuta do kraja, gosti su imali 71:67, uslijedio je tajm-aut Bostona iz kojeg je su proizašla dva fantastična poteza Tejtuma - zakucavanje u lice Džejmsa, pa trojka preko ruke za vođstvo domaćeg tima 72:71. U tim trenucima, možda i ključnu trojku na drugoj strani pogodio je Grin, a poenima Tompsona, Klivlend je odbio nalet Bostona - 76:72.

Pri rezultatu 78:74, Seltiksi su u jednom napadu imali nekoliko pokušaja za tri poena, ali bez uspjeha, na drugoj strani, Džejms je bio polovično precizan sa penala, Hil je pogodio u kontri, zatim je Lebron poentirao uz faul, pa je Klivlend u posljednji minut meča ušao sa plus 10, kad je pitanje pobjednika bilo riješeno.

U velikom finalu Klivlend će igrati sa pobjednikom Zapada. Odlučujući meč te serije između Hjuston Rokitsa i aktuelnih šampiona Golden Stejt Voriorsa na programu je u noći između ponedeljka i utorka od tri časova po našem vremenu.