Duško Šnjegota i njegov zamjenik podnijeli ostavke

  • 31.08.2017. 18:53

Duško Šnjegota poslušao je Milorada Dodika. Glavni revizor i njegov zamjenik stavili su svoje mandate na raspolaganje parlamentu Srpske, upravo nakon Šnjegotinog nenajavljenog sastanka kod predsjednika Republike. Dok Dodik ostavku ocjenjuje kao odgovoran potez, opozicionari su sigurni da je Šnjegota podlegao političkim pritiscima.

Prijepodne je Duško Šnjegota viđen u Palati Republike, sat vremena kasnije stigla je vijest da su on i njegov zamjenik Darko Pejić podnijeli ostavke. Svoje mandate stavili su na raspolaganje Narodnoj skupštini RS.

Ni danas glavni revizor nije htio pred kameru. U saopštenju, on i njegov zamjenik objašnjavaju razloge za ostavku. Pišu da su prelomili poslije bure koja se podigla nakon objavljivanja revizorskog konsolidovanog izvještaja za korisnike budžeta RS za prošlu godinu, kao i procjene da bi moglo da dođe do ugrožavanja principa na kojima se zasniva rad službe.

"Na ovakav potez odlučujem se isključivo iz ličnih, profesionalnih i moralnih razloga, a prije svega na osnovu procjene i promišljanja da kao čovjek koji je čitav svoj dosadašnji radni vijek proveo baveći se isključivo stručnim, profesionalnim i akademskim radom u oblasti računovodstva i revizije, neću biti u mogućnosti da adekvatno odgovorim na sve izazove pred kojima će se Glavna služba za reviziju neminovno suočiti u narednom periodu, osim ukoliko raspravu o njenom radu i funkcionisanju ne vratimo u institucije sistema, prije svega u NSRS", piše u tekstu Šnjegotine ostavke.

ostavka

"Ostavka glavnog revizora Duška Šnjegote čin je odgovornog čovjeka i profesionalca, koji je prozreo strategiju opozicije, čija je želja bila da preko njegovog imena i rada uberu jeftine političke poene", kratko je za agenciju Srna prokomentarisao predsjednik Republike Milorad Dodik.

Prije nego što je i stigla vijest o Šnjegotinoj ostavci, zanimljivu ocjenu njegovog rada dao je prvi čovjek parlamenta.

"Što se tiče gospodina Šnjegote, nije on baš nevin, ali što se tiče njegovog statusa, mora se reći da je to nezavisna institucija, da se njegovi stavovi moraju poštovati. Drugima na koje se odnose njegovi izvještaji morate dozvoliti da kažu svoj stav", rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS.

Zbog snažnog političkog pritiska, RS je ostala bez jedine nezavisne institucije, jednoglasna je poruka opozicije. Kažu da će biti zanimljivo čuti hoće li Šnjegota i Pejić i u Skupštini ostati pri navodima iz revizorskog izvještaja.

"Onaj ko je trebao da zaštiti Glavnu službu za reviziju na nju se praktično ostrvio, onaj ko je trebao da im da podršku definitivno je izvršio politički pritisak da su zamjenik i revizor odlučili da se povuku. To samo govori da RS ima problem sa jednim čovjekom koji se zove Milorad Dodik. On je kontrolor svih institucija", rekao je Vukota Govedarica, predsjednik SDS-a.

Dok im Milorad Dodik poručuje da su u slučaju glavni revizor potpuno izgubili kompas, opozicionari uvjeravaju da današnji rasplet sigurno nije njihov poraz.

"Poraz opozicije? Zato što se gospodin Šnjegota, kome smo mi politički poručili da smo za slobodu i primjenu profesionalnih standarda spremni braniti napuštanjem Narodne skupštine, to je poraz gospodina Šnjegote, a ne opozcije. On nam je izbio svojom ostavkom sve argumente kojima smo raspolagali", kaže Dragan Čavić, predsjednik NDP-a.

"Šnjegotina ostavka je njegova lična odluka, a mi samo štitimo institucije, nikoga personalno", poručuje ministar finansija Zoran Tegeltija.

Tek danas je odlučio, poslije sjednice Vlade, da obrazloži zašto se ne slaže sa nalazom revizije. Njegov glavni zaključak je da se Vlada RS ni za marku nije zadužila ili potrošila mimo zakona.

Danas je ministar Tegeltija mahao i ugovorom o kreditu, za koji je revizija utvrdila da nije prikazan i da se zadužio Fond PIO za 16 miliona maraka, a da su pare završile u budžetu. Do nesporazuma je došlo zbog prealska Fonda PIO na trezor, kaže Tegeltija. U ugovoru iz aprila 2015.godine, na kome stoje potpisi direktora Fonda PIO Mladena Milića, ministra Tegeltije i direktora banke, naveden je iznos od osam miliona maraka.

"Do isteka ugovora u dvije tranše Vlada RS jeste osam miliona povukla za ime i vratila iz budžeta ta sredstva. U noti broj 17 jasno smo pisali da smo to radili i da smo to završili", rekao je Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.

Dok je Tegeltija tek sada izašao pred javnost, glavni revizor obećava da će svoj potez obrazložiti u narednim danima. I opozicioni lideri obećavaju da će se sastati u nekoliko narednih dana kako bi zauzeli jasniji i čvršći stav povodom političke situacije u Srpskoj. Možda razmotre i današnju zamjerku Dragana Čavića, koji je pojedinim kolegama u opoziciji zamjerio da imaju, kako kaže, manjak muških hormona.